GPS takılan ilk dişi kurt öldürüldü

Türkiye’de son 2 haftada katledilen leopar, vaşak ve karakulağa bir kurban daha eklendi. Türkiye’nin GPS/GSM vericisi takılan ilk dişi kurdu ’Asena’, kaçak avcılar tarafından dün öldürüldü.

22.11.2013 - 11:32

GPS takılan ilk dişi kurt öldürüldü

KuzeyDoğa Derneği, Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP) ile Kafkas, Utah, Zagreb ve Zürih üniversiteleri ortaklığında gerçekleştirilen proje çerçevesinde, Asena’ya Haziran ayında ve Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sami Özcan gözetiminde verici takıldı.

KuzeyDoğa Derneği’nin Kars’ın Sarıkamış İlçesi ormanlarında 2010’da başlattığı büyük etoburların araştırılması projesi çerçevesinde GPS/GSM vericisi takılan ilk dişi kurt olan Asena’yı, dün kaçak avcılar vurdu.

Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi Yaban Hayat Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’ne gönderilen ve Veteriner Ayşegül Çoban tarafından biyometrik ölçümleri alınan kurda, Patolog Doç. Dr. Hasan Özen tarafından yapılan nekropsi sonucunda, sol göğüs bölümünde saçma yarası tespit edildi. Saçmanın akciğerlere isabet ederek iç kanamaya neden olduğu belirlendi.

Vericinin takıldığı 3 Haziran’dan bu yana 1934 kilometre yürüyen Asena, 230 kilometrekarelik bir alanı, yani yakalandığı Sarıkamış Ormanı- Allahuekber Dağları Milli Parkı’ndan daha büyük bir alanı 5.5 ayda kat etti.

ÜÇ YILDA ÖLDÜRÜLEN 8 KURT TESPİT EDİLDİ
KuzeyDoğa Derneği’nin, 2010’dan beri yürüttüğü proje sırasında Kars’ta insanlar tarafından öldürülen en az 8 kurt tespit ettiklerini açıklayan KuzeyDoğa Derneği Başkanı ve Utah Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Çağan Hakkı Şekercioğlu, kurtların ekolojik değerine işaret ederek şunları söyledi:

"Sağlıklı ekosistemin göstergesi olan kurtlar; tavşan, domuz ve diğer otla beslenen canlıların üremesini kontrol altında tutar, otçul canlıların faaliyetlerini kısıtlayarak bu canlıların bitki örtüsüne verdiği zararı azaltır. Tilkiler gibi kurtlar da çiftçinin dostudur. Ancak artan insan nüfusu onların yaşama alanlarını daraltıyor. İnsanların doğanın içine yeni yerleşim alanları eklemeleri, orman alanların daralması onları insanlarla daha çok karşı karşıya getiriyor."

Doç. Dr. Şekercioğlu, ülkemizde sadece son 2 hafta içinde besin zincirinin tepesinde bulunan 4 farklı büyük memeli türünün yani ’leopar (pars), vaşak, karakulak ve son olarak da Türkiye’nin uydu vericili ilk dişi kurdu Asena’nın öldürüldüğüne dikkati çekti.

'KURTLAR AZALDIKÇA DOMUZLAR ÇOĞALIYOR'
Sağlıklı ekosistemin önemli göstergelerinden olan kurtların, avladıkları canlı türlerinin sayılarını kontrol ederek doğal dengeyi sağladıklarına işaret eden ve ABD’de kurtların yok olması sonucu eko sistemin nasıl bozulduğuna örnek veren Doç. Dr. Şekercioğlu, "Ülkemizde de kurtların azalması, yaban domuzlarının sayılarının artmasına neden olur. Bu da doğal ve tarımsal ekosistemlere verdikleri zararı arttırabilir" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...