GPS'e Avrupa'dan rakip

Avrupa küresel konumlandırma sistemlerinde ABD'ye bağımlılığını kırma yönünde ilk adımını attı.

24.10.2011 - 10:11

GPS'e Avrupa'dan rakip

Bugüne dek Amerikan kontrolündeki GPS sistemini kullanan Avrupa, bunun yerini almasını umduğu ilk Galileo uydularını bugün uzaya fırlattı. İki Galileo uydusunu taşıyan Rus Soyuz füzesi, Fransız Guyanası'ndaki üsten yola çıktı.

Dünyadan 23 bin kilometre yukarıda yörüngeye yerleştirilecek olan IOV-1 PFM ve FM2 uydularının dün fırlatılması bekleniyordu ancak kalkış teknik sebeplerle ertelenmişti.

Avrupa Birliği, Galileo sisteminin bir metre yanılma payı ile dünyadaki objelerin yerini uzaydan belirleyebilmesini umuyor. Amaç, Pentagon'un geliştirip kontrol ettiği ve resmi verilere göre 3-8 metre yanılma payı olan GPS'ten çok daha hassas bir sistem kurmak ve tarlalarda tohum ekiminden, arama-kurtarma çalışmalarına kadar pekçok alanda hizmet vermek.

AB bu tür faaliyetlerle 125 milyar dolar gelir sağlamayı planlıyor.

KUŞKULAR DA VAR
Ancak yapımı yıllardır süren, bürokrasiye takılıp kalan ve özel sektörde finansman bulunamadığı için Avrupalı vergi mükelleflerine yaklaşık 7 milyar dolara mal olan Galileo'nun tamamen bir fiyasko olacağını savunan çevreler de var.

Bu çevrelere göre 30 uydudan oluşacak Galileo sistemini tamamlayıp işletmek yılda 1 milyar dolara, hatta daha fazlasına mal olacak.

Avrupa Uzay Kurumu ESA'ya yaptırılan sistem 2020'de tamamlanacak. Ancak 2014'te kısmi kullanıma geçilmesi planlanıyor.

Rusya kendi küresel yerleştirme sistemi Glonass'ı tamamladığını söylüyor; Çin de Pusula adlı bir sistemi kurma çalışmalarını sürdürüyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...