Greenpeace'den yapılan açıklamada şu sözlere yerverildi:
Maliye bakanlarının gelişmekte olan ülkelere iklim değişikliğinin engellenmesi için kaynak sağlanmasının tartışıldığı Brüksel'deki binanın çıkışları Avrupa'nın değişik şehirlerinden gelen yüzlerce eylemci tarafından bloke edildi.

Eylemciler binayı mühürleyerek politikacıları "İklimi Kurtarmayı" ve "Gezegeni Kurtarmayı" taahhüt edene kadar bırakmayı reddettiler.

Avrupa’nın her yanından ve ayrıca Türkiye, Lübnan, Rusya, İsrail’den eyleme katılan 340 eylemci gözaltına alındı. Bunların arasında Greenpeace Akdeniz’den katılan Deniz Güman da bulunuyor.

Greenpeace Uluslararası İklim Kampanyası sorumlusu Thomas Henningsen, "Maliye bakanlarımız, vergi mükelleflerinin milyarlarını batmış bankalara ve yöneticilerine veriyor. Biz burada, masadaki paranın iklim değişikliği ile mücadelede kullanılacağını garanti etmek için bulunuyoruz. Eğer gezegen bir banka olsaydı kurtarırlardı" dedi.

Sera gazı salımlarını düşürmek ve iklim değişikliğinin hali hazırda başlamış olan etkilerini engellemek için, gelişmekte olan ülkeler 2020'ye kadar zengin ülkelerden yıllık en az 110 Milyar Euro'ya ihtiyaç duyuyorlar.

Her ülkenin iklimi kurtarma planına katkısı, ödeme gücüne ve iklim değisikliğine sebep olmadaki sorumluluk seviyesine dayanmaktadır. Buna göre, Avrupa hükümetleri yılda 35 milyar Euro katkıda bulunmalıdır, bu da her Avrupa vatandaşı başına 1.30 Euro, yani bir otobüs bileti parası değerindedir.

Greenpeace Avrupa Birliği İklim Politikaları Direktörü Joris den Blanken, “Liderlerimiz finansal krizin uyarı sinyallerine cevap vermede başarısız oldular, hepimiz şimdi bunun bedelini ödüyoruz. Liderlerimizin aynı hatayı iklim krizinde de yapmalarına izin veremeyiz. İklim değişikliğinin kontrolden çıkmasını engellemek icin bugün sağlam bir yatırım yapılması gerekmektedir. Eğer bu yapılmazsa, bedeli dünyamızı kaybetmek olacaktır” dedi.

Bu kaynakların yaratılmasına yardımcı olmak için Greenpeace, sera gazı salımlarına fiyat etiketi koyan ve zengin ülkelerden sorumlulukları ölçüsünde karbon ayakizlerinin bedelini ödemelerini isteyen yeni bir planı desteklemektedir.

Bugün alınan kararlar, Aralık 2009’da yapılacak Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi’nde Avrupa'nın pozisyonunu doğrudan etkileyecektir. Devlet liderleri Avrupa Birliği'nin gelişmekte olan ülkelere iklim değişikliği ile mücadele etmeleri için ne kadar mali destek sağlayacağına karar vermek üzere 19 ve 20 Mart tarihlerinde Brüksel'de biraraya gelecekler. Bu hafta Kopenhag'da buluşan dünyanın önde gelen bilim insalarının, kontrolden çıkan iklim değişikliği konusunda hiç bir çaba sarfetmemenin yaşamamizda sebep olacağı ve gitgide büyüyen sonuçları üzerinde uyarıda bulunmaları bekleniyor.