Greenpeace Akdeniz saldırı ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

Greenpeace eylemcileri, Akdeniz’de soyu tükenmekte olan mavi yüzgeçli orkinos avcılığını durdurmak için barışçıl bir eylem yaptı.

Greenpeace gemileri Rainbow Warrior ve Arctic Sunrise’dan eylemciler, şişme botlarla yeni yakalanmış olan orkinosların bulunduğu ağın bir tarafını, orkinosları serbest bırakmak için indirme girişiminde bulundular. Akdeniz’de aşırı avlanma yüzünden orkinosların soyu tükenme noktasına geldi.

Bütün uyarılara rağmen, İtalya hariç, Akdeniz ülkeleri bu yıl da avlanma yasağı getirmedi.

Fransız gemisi Jean Marie Christian 6’da eylem başlar başlamaz, etraftaki orkinos av gemileri barışçıl eylemcileri durdurmak için saldırdı. Bir Greenpeace eylemcisi, balıkçıların botları yakalamak için attıkları kancalardan birinin bacağına geçmesiyle yaralandı. Yedi Greenpeace şişme botundan ikisi bıçakla kesildi ve gırgır teknelerince ezilerek batırıldı. Rainbow Warrior gemisinde halen 3 Türk eylemci bulunuyor. Gemiden seslenen Greenpeace Akdeniz, Denizler Kampanyası Sorumlusu Banu Dökmecibaşı “Greenpeace okyanuslarımızı ve orkinosların geleceğini korumak için bu balıkçılık operasyonlarını durdurmaya çalışıyor. Biz, politikacıların ve balıkçılıktan sorumlu teşkilatların yerine harekete geçiyoruz ve onların yapmadıklarını yapıyoruz. Orkinosların, eğer harekete geçilmezse yok olacağı konusunda Greenpeace ile beraber pekçok kurum ve bilim insanı yıllardır sürekli uyarıda bulundu” dedi ve sordu “Biz bilimin ışığında hareket ediyoruz. Politikacılar neyin?”


Orkinosların yok olacağına dair bilimsel uyarılara rağmen, eğer balıkçılık durmazsa ve bu türe iyileşmesi için süre verilmezse, tahripkar balıkçılık anlayışı bu türün sonunu getirecek. Greenpeace, Akdeniz’de orkinos avı kotasının sıfıra indirilmesini ve bu operasyonların derhal bitirilmesini istiyor. Ayrıca türün iyileşebilmesi için orkinos yumurtlama alanlarının geniş bir deniz rezervleri ağının parçası olmasını istiyor. Bilimsel verilere göre bu balıkların yüzde 80’i zaten avlandı. Küresel çapta orkinos gibi büyük balıkların yüzde 90’ı okyanuslarımızdan silindi ve bazı bilim insanları bütün ticari balıkçılığın gelecek yıllar içerisinde çökeceği konusunda uyarıyor. Bu gidişle balıkçılar işsiz ve aç kalacak.

Orkinoslar her yıl mayıs ve haziran aylarında Akdeniz'e yumurtlamaya geldiklerinde avlanıyorlar, üstelik de yumurtlama alanlarında. Greenpeace orkinos avcılığını durdurulması için bir bir internet kampanyası başlattı. Greenpeace, Akdeniz’i korumak ve politikacıları harekete geçirmek için herkesi greenpeace.org/akdeniz adresinde imza kampanyasına çağırıyor.

Halen Rainbow Warrior'da bulunan Greenpeace Uluslararası, Denizler Kampanyacısı Oliver Knowles “Eğer yarın balık istiyorsak, bugünden deniz rezervleri ilan etmeliyiz” dedi. Greenpeace Akdeniz’de eylemlerine, orkinos av sezonuna kadar devam edecek. Orkinos av sezonu 15 Haziran’da bitiyor.

Greenpeace, Akdeniz’i de içine alacak ve dünya denizlerinin yüzde 40’ını kapsayan geniş ve tam korumalı bir deniz rezervleri ağı kurularak deniz yönetiminin yeniden yapılandırılmasını talep ediyor.