Greenpeace, petrol için yelken açtı

Greenpeace’in iki gemisi, dünyanın petrol problemiyle savaşmak üzere yola çıktı.

Haberler 17.08.2010 - 11:12

Greenpeace, petrol için yelken açtı

Greenpeace'den bu konuda şu açıklama yapıldı:

"Esperanza’nın görevi net: Dünyamızı mahveden dikkatsiz petrol aramaları ile yüzleşmek. Arctic Sunrise ise Meksika Körfezi’nde yaşanan felaketin uzun dönemli etkilerini inceleyecek.

Meksika Körfezi'nde BP'ye ait Deepwater Horizon petrol kuyusunda yaşanan, ABD'nin en büyük petrol sızıntısı benzeri felaketlerin tekrar yaşanması an meselesi. Bunun önüne geçmenin tek bir yolu var: kirli fosil yakıtlardan uzaklaşıp, yenilenebilir teknolojilere yönelmek.

Greenpeace'in Esperanza gemisi bu amaçla yolculuğunun hedefine 'petrolün ötesine geçme'yi koyuyor. Esperanza, petrolden uzak bir dünya umuduyla Londra'dan Kuzey Denizi'ne doğru, riskli bölgelerde petrol kaynaklarına ulaşmaya çalışan petrol endüstrisi ile yüzleşmek üzere yola çıktı.

Petrol devi BP sonunda sızıntı yapan kuyusunu kapatmayı başarmış olabilir. Ancak bu, Meksika Körfezi'nde yaşanan krizin de kapandığı anlamına gelmiyor. Tam tersi, sızıntının tehlike altındaki yabanıl hayat, bölgenin ekosistemi ve balıklar üzerindeki etkisi ancak zamanla ortaya çıkacak. Arctic Sunrise gemisinde yer alan bağımsız bilim insanları yüzeydeki planktonlardan Körfez'in tabanındaki mercanlara kadar tüm deniz yaşamını inceleyecek.

Petrol halen kuyudan sızmaktayken BP sürekli medyanın petrole bulanmış canlıları görüntülemesini engellemeye çalışıyordu. Şimdi de dünyanın ilgisinin hızla başka yöne kaymasını umuyor. Ancak biz henüz buna hazır değiliz. Arctic Sunrise ekibi petrol felaketinin tam ve gerçek boyutunu, okyanus üzerindeki on yıllarca sürebilecek etkisini kamuoyu ile paylaşacak.

Dünyanın dümenini petrolün aksi yönüne çevirmemize yardımcı olmak için neler yapabileceğiniz hakkında herkesten önce haberdar olmak için Enerji [D]evrimi imza kampanyamıza katılın..."


Sayfa Yükleniyor...