Greenpeace, termik santrallere karşı İzmir'de

Uluslararası çevre örgütü Greenpeace'in ünlü gemisi Rainbow Warrior, Türkiye turu kapsamında son olarak İzmir Limanı'na demirledi.

Anadolu Ajansı 19.09.2014 - 14:15

Greenpeace, termik santrallere karşı İzmir'de

Uluslararası çevre örgütü Greenpeace'in ünlü gemisi "Rainbow Warrior" Türkiye turu kapsamında son durak olan İzmir Limanı'na demirledi. Halkın ziyaretine açılan gemide termik santrallerin insan ve çevre sağlığına olan etkileriyle ilgili bilgilendirme yapılacak.

Sabah saatlerinde Alsancak Yolcu Limanı'na yanaşan gemi, halk ziyareti öncesi basın mensuplarına açıldı. 55 metrelik direkleri ve bin 288 metrelik yelkenleri sayesinde motor çalıştırmadan yol alabilen gemiye "Kömür Varsa Sağlık Yok" yazılı dev bir pankart asıldı.

Ziyaretle ilgili gazetecilere açıklama yapan Greenpeace İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Pınar Aksoğan, "Kömürsüz Türkiye" projesi çerçevesinde başladıkları turda Çanakkale'nin ardından son durak olarak İzmir'e geldiklerini, 4 günlük program boyunca termik santrale karşı halkı bilgilendirmeye çalışacaklarını bildirdi.

İzmir ve Manisa'da 8 yeni termik santralin planlandığını, daha fazla termik santralin yapılmaması gerektiğini ve özellikle de Ailağa'da kaygı verici bir durumun söz konusu olduğunu savunan Aksoğan, "Bu tur kapsamında Sağlık Bakanlığı'nı da harekete geçmeye çağırıyoruz. Termik santraller sadece çevreyi değil insan sağlığını da olumsuz etkiliyor. Bu yüzden bu santrallerin kurulması süreçlerinde Sağlık Bakanlığı da olmalı" diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...