Greenpeace'den "kömürü durdur" eylemi

Eylemciler, Çatalağzı'nda kurulu Eren Holding'e ait limana zodyak botlarla girerek afiş astılar.

Haberler - Anadolu Ajansı 11.09.2014 - 15:58

Greenpeace'den "kömürü durdur" eylemi

Zonguldak'ın Kilimli ilçesine bağlı Çatalağzı beldesinde bulunan Eren Enerji'ye ait limana giren Greenpeace üyeleri, vince "kömürü durdur" yazılı pankart asmalarının ardından güvenlik görevlileriyle arbede yaşandı.

Greenpeace üyesi 21 eylemci, zodyak botlarla Eren Enerji'ye ait termik santralin limanına çıkarak, kömür boşaltan bir vince ve santrale kömür taşıyan bantlara "kömür varsa sağlık yok" ve "kömürü durdur" yazılı pankartlar astı.

Eylemciler, limana kömür taşıyan iki geminin üzerine "kömür öldürür" yazdı. Bu arada limanda bulunan römorkörlerden, eylemcilere tazyikli su sıkıldı. Yaklaşık 3 saat süren eylemde polis ve özel güvenlik görevlilerinin müdahalesiyle 16 kişi gözaltına alınarak Kilimli İlçe Emniyet Müdürlüğüne getirildi.

Greenpeace İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Pınar Aksoğan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Çatalağzı'nda, kömürlü termik santraller nedeniyle hava kalitesinin insan sağlığını tehdit eden boyutlarda olduğunu öne sürdü.

Bölgede yeni santrallerin yapılmasının planlandığını iddia eden Aksoğan, şöyle konuştu:

"Bu sadece Zonguldak’ın sorunu değil. Bütün ’nin sorunu. Çünkü Türkiye'de planlanan 80 yeni kömürlü termik santralin hepsi yapılırsa kömürün neden olduğu astım, kanser ve kalp rahatsızlıkları dramatik biçimde artacak. Halk sağlığını böylesine tehdit eden bir konuda, Sağlık Bakanlığı muhakkak söz sahibi olmalı. Endüstri ve enerji projelerine dair planlama süreçleri tekrar gözden geçirilmeli ve sağlık açısından da değerlendirilmeli. Bugün sağlığımızı ve temiz hava soluma hakkımızı korumak için bu eylemi yapıyoruz."

Aksoğan, hava kirliliğine yol açarak, hayatı tehdit eden projelerin planlama, izin ve denetim süreçlerinde Sağlık Bakanlığının karar verici kurumlardan birisi olmasını istediklerini vurguladı.

Sayfa Yükleniyor...