Gri balina şaşırttı

Nesli tükenme tehdidi altında olan ve ABD ile Rusya'dan araştırmacıların izlediği gri balinalardan biri, Bering Denizi'nden Alaska Körfezi'ne geçti.

Haberler - Anadolu Ajansı 25.01.2011 - 11:14

Gri balina şaşırttı

Araştırmacılar, ''Flex'' adı verilen, 13 yaşındaki erkek Büyük Okyanus gri balinasının, Bering Denizi'nden Alaska Körfezi'nde Aleutian Adalarına gidişini izledi.

Oregon Devlet Üniversitesinin Deniz Memelileri Enstitüsü Başkanı Bruce Mate, balinanın, ilk kez belgelenen bir gri balina güzergahında ilerlediğini belirtti.

Dünyada sadece 130'u hayatta kalan gri balinalar yazları Sakhalin Adası yakınlarında Okhotsk Denizi'nin güney ucunda yaşarken, kış mevsimindeki yaşam alanları hakkında ise az bilgi bulunuyordu.

Bilim adamlarının 1997'de dünyaya gelirken gözükmesinden bu yana izlediği gri balina, Rusya'nın Sakhalin Adası açıklarında 4 Ekimde imlenmesinden bu yana takip ediliyor. Flex'in bu süre içinde 6 bin 641 kilometre yol katettiği belirtiliyor.

Amerikalı ve Rus bilim adamları 12 gri balinayı izleyebilmeyi umut ederken, çalışma bölgelerinde son günlerinde çıkan fırtınalar, kasırga ve bora yüzünden sadece birini izlemeyi başarabilmişlerdi.

Batı Pasifik (Büyük Okyanus) gri balinaları, kuzey Pasifik beyaz balinalarından sonra en fazla nesli tükenme tehdidi altındaki ikinci balina türü. Gri balinaların sayısı 130 iken ılık sularda yavrulayan ve emziren doğu pasifik balinaların sayısının ise aksine 18 bin civarında olduğu belirtiliyor.

Sayfa Yükleniyor...