Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk ile BDP'li 9 milletvekilinin dokunulmazlıklarının kaldırılması için hazırlanan fezlekeyle ilgili, ''Her milletvekili işin bir yargı boyutunu bir de siyasi boyutunu düşünerek mutlaka en doğru kararı verecektir. Bu konuda bir grup kararı alınacağını da zannetmiyorum.'' dedi.

Arınç, açıklamasına şöyle devam etti: ''Milletvekillerimiz kendi düşünceleriyle oylarını göstereceklerdir ve sonucu da hep beraber göreceğiz. Sayın Ensarioğlu'nun (AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu) kendi şahsi fikrini söylemesinin, bir endişe doğurması AK Parti içerisinde farklı düşünceler var, 'şu kadar bu tarafta, bu kadar bu tarafta' diye dedikoduya konu olmasını şahsen doğru bulmam. Her milletvekilimiz hem vicdani kanaati, hem de dokunulmazlığın kalkmasının sonuçlarını en iyi şekilde düşünür ve ona göre kararını verir.

Emin olun başka siyasi partilerde de farklı düşünenler mutlaka olacaktır. Ama sonucu hep beraber göreceğiz'' dedi.

Arınç, BDP'li bazı milletvekillerinin geçen Ramazan Bayramı sırasında PKK'lılarla kucaklaşmasının kamuoyunda büyük infiale yol açtığını, kendisinin de bunları eleştirdiğini hatırlattı. Arınç, şöyle dedi:

"Bu manzaranın çok çirkin olduğunu ifade ettim. Çünkü sırtlarında silahla belki eylemden gelen belki eyleme giden belki de pek çok insanın katili noktasındaki insanların milletvekilleriyle böylesine samimi bir görüntü vermesini çok çirkin olarak nitelendirmiştim. Hatta bir bombadan daha beter demiştim. Şüphesiz ki milletimiz de aynı şeyi düşündü daha sonra da savcılık bu kişiler hakkında bir fezleke tanzim edip Meclis'e gönderdi."

Bülent Arınç, bu konuda fikirlerin ortada konuşulduğunu ve Galip Ensarioğlu'nun da kendi düşüncelerini söylediğini anlatırken, "Ama içeride şu kadar kişi, bu kadar kişi bunlar tahmine dayalı spekülatif konuşmalardır. Bir insan ağzından konuşursa fikrini öğrenebiliriz. Dolayısıyla Ensarioğlu kendi şahsi fikrini söylemiştir. Buna da saygı duymak gerekir" diye konuştu.

Milletvekili dokunulmazlıkların kaldırılması konusunda prosedürün TBMM'de işleyeceğini kaydeden Arınç, "Meclis'te oylama var. Her milletvekili işin bir yargı boyutunu bir de siyasi boyutunu düşünerek, mutlaka en doğru kararı verecektir. Bu konuda da bir grup kararı alınacağını zannetmiyorum. Milletvekilimiz kendi düşünceleriyle oylarını göstereceklerdir. Sonucu da hep beraber göreceğiz" dedi.

ASKER İNTİHARLARI
Bülent Arınç, dün İzmir Bergama'da bir askerin daha intihar etmesi ve son rakamlara göre intihar eden asker sayısının şehit olanlardan fazla olduğuna ilişkin soru üzerine, konunun TBMM İnsan Hakları Komisyonunu'nda gündeme geldiğini, bu amaçla toplanan komisyonun Türk Silahlı Kuvvetleri'ni temsilen de bazı komutanların dinlendiğini söyledi. Bunun Meclis tarihinde bir ilk olduğuna dikkati çeken Arınç, şöyle devam etti:

"Tabii bugün 800 bine yaklaşan gücüyle bir Türk Silahlı Kuvvetleri'nden bahsediyoruz. Zorunlu askerlik halen var. Bedelli askerlik uygulaması da bitti. Ve beklentilerin aksine Bedelliden istifade edenlerin sayısı da çok düşük kaldı. Şüphesiz rakamın büyük olduğundan, sürenin kısa olduğundan bahsedebilirsiniz. Ama gerçek şu dur ki Türkiye'de zorunlu askerlik konusu devam ediyor. Zorunlu askerliğin askere gidenler üzerinde oranının şartları konusunda özellikle terörle mücadelenin çok etkin olduğu bölgelerde görev yapanlar üzerinde olumsuz psikolojik etkiler meydana getirmesi mümkündür. Bazılarının kendilerinin yaşam tarzlarından kişiliklerinden kaynaklanan sebeplerle intihara temayülü olabilir. Bazılarının bulunduğu şartlardan bazılarının da başka sebeplerle ama her neyse bunun mutlaka araştırılması, tespitler yapılması ve intihar meylinin veya intihara yönlenmenin mutlaka giderilmesi gerekir."

Arınç, İnsan Hakları Komisyonunun raporlarının ortaya koyduğu rakamların ilginç geldiğini, konu üzerinde komisyonda psikolojik, sosyolojik ve tıbbi anlamda durulması gerektiğini bildirirken, "Eminim Türk Silahlı Kuvvetleri de böyle bir olayı kabullenmeyecek ve bunun giderilmesi konusunda kendi içinde de mutlaka tedbirler alacaktır."