NTV

'Grup Yorum halktır, susturulamaz'

Anadolu Ajansı

Türkiye

Aralarında Sırrı Süreyya Önder, Ferhat Tunç ve Efkan Şeşen'in de bulunduğu grup, DHKP-C operasyonlarını adliye önünde protesto etti.

Terör örgütü DHKP-C'ye yönelik 7 ilde düzenlenen eş zamanlı operasyonlar, Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı önünde protesto edildi.

Adliye önünde toplanan bir grup, ''Grup Yorum halktır, susturulamaz'' pankartı açıp, slogan attı.

Grup Yorum'un şarkılarını söyleyen eylemciler, bir süre halay çekti.

Protestoculara destek için adliye önüne gelen DİSK Genel Başkanı Erol Ekici, yaptığı açıklamada, gözaltı, baskı ve tehditlerin mücadeleyi durduramayacağını söyledi.

Ekici, üyeleri gözaltına alınan Grup Yorum'un, işçilerden gecekondu direnişçilerine kadar tüm gruplara destek verdiği için susturulmak istendiğini savunarak, operasyonda üyeleri gözaltına alınan Çağdaş Hukukçular Derneği'nin de bugüne kadar haksızlıkların karşısında durduğunu belirtti.

Eyleme, BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, sanatçı Ferhat Tunç ve Grup Yorum üyesi Efkan Şeşen de destek verdi.


Öte yandan, TMK 10. Madde ile yetkili savcı ve hakimlerin bulunduğu 7. katta güvenlik önlemi alan polislerle, operasyon kapsamında gözaltına alınarak adliyeye sevk edilen şüphelilerin avukatları arasında arbede yaşandı. Arbedenin ardından, çevik kuvvet ekipleri, güvenlik önlemi alınan koridoru boşalttı.