CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, 30. yılını kutlamak isteyen "Grup Yorum"a büyük illerdeki tüm stadyumların kapatılmak istendiğini belirterek, "Türküler susmaz, halaylar sürer. Grup Yorum'a stadyumların kapatılmasını kınıyoruz" dedi.

Ağbaba, Grup Yorum solistleriyle Meclis'te basın toplantısı düzenledi.

Konuşmasına, "Kızıldere katliamının 43. yıldönümü. Onlar Anadolu'nun yiğit çocuklarıydı. Onların itibarı devlet tarafından bir gün mutlaka iade edilecek, vurulup düştükleri yerlerde anıt mezarlar olacak. Bu vesileyle Kızıldere katliamının 43. yıldönümünde Mahir Çayan ve yoldaşlarını saygıyla anıyorum" diye başlayan Ağbaba, "12 Eylül'ün karanlığının herkesi susturduğu bir dönemde ortaya çıkan Grup Yorum'un 30. yılını kutlamak istediğini ama bütün büyük illerdeki stadyumların grubakapatıldığını" iddia etti.

Ağbaba, "Grup Yorum 30. yılını kutlamak için stadyum bulamıyor. Buradan halkın sanatını yapan, derdini, öfkesini saza söze dökenlere stadyumları kapatanları uyarıyoruz, türküler susmaz, halaylar sürer. Grup Yorum'a stadyumların kapatılmasını kınıyoruz" diye konuştu.

Grup Yorum'un bateristi İlhan Altın, grup adına yaptığı açıklamada, grubun 30. yılını kutlamak için bir müzikal hazırladığını, İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Elazığ'da stadyum konserleri vermek istediğini ancak bunun için yaptıkları tüm başvuruların reddedildiğini savundu. Stadyumlarda Madonna'dan Rihanna'ya herkes konser yapabiliyor ama bize geldiğinde türlü türlü bahaneler üretiliyor, bu yasağı protesto ediyoruz" dedi.

"Stadyumlar Yorum'a açılsın" demek için 3 Nisan Cuma günü bir basın açıklaması yapacaklarını belirten Altın, aynı gün birçok şehirde kurdukları "Grup Yorum koroları" eşliğinde grup dinleyicilerinin, grubun şarkılarını söyleyeceğini kaydetti.

Altın, stadyumların kendilerine açılmaması halinde eylemlerinin devam edeceğini söyledi.

Bu arada toplantı öncesi, grubun 25. yıl kutlamaları çerçevesinde verdiği konserin videosu izletilirken, toplantı sonrasında grup, küçük bir konser verdi.

Basın toplantısını yapmak üzere salona gelen HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan da grubun bu mini konserini dinledi.