Gücün ve çekiciliğin rengi

Kırmızının gözümüze ilişmesi bile bizi daha hızlı ve daha güçlü yapıyor. Ayrıca bu rengi tercih eden kadın, karşı cins tarafından dikkat çekiyor.

Gücün ve çekiciliğin rengi

Kırmızı rengi, insanı güçlü hissetiriyor. ABD'li araştırmacı, bunun nedeninin evrimin derinliklerinde yattığını düşünüyor.

Profesör Andrew Elliot, "Kırmızı fiziksel reaksiyonları artırıyor, çünkü kırmızı bir tehlike işareti olarak görülüyor. İnsanlar öfkelendiklerinde ya da saldırıya hazırlandıklarında yüzleri kızarır. İnsanlar aslında başkalarındaki kızarmanın ve bunun etkilerinin farkındadır" diyor.

Profesöre göre, kırmızının modern dünyada hâlâ böyle bir işleve sahip olduğunu, fakat rengin güçlü etkisinin bizi aynı zamanda güçlü kıldığını da savunuyor.

Rochester Üniversitesi profesörü, iki deneyde gönüllü öğrencilerin tepkilerini ölçtü. Her iki deneyde de kırmızı rengin tepkileri hızlandırdığı ve gönüllülerin daha güçlü olduğu görüldü.

Daha önce yapılan bir araştırma atletlerin, kırmızı giyen rakiplerine yenilmelerinin daha muhtemel olduğunu, kırmızıya maruz kalan öğrencilerin sınav sonuçlarının daha kötü geldiğini söylüyordu. Ancak uzmanlara göre, bu, kırmızının aynı zamanda dikkat dağıtıcı bir özelliğe sahip olmasından kaynaklanıyor.

Professor Elliot ve çalışma arkadaşları, kırmızının romantizm alanında da etkili olduğunu belirtirken, kırmızı giyen kadınların karşı cins tarafından çekici bulunduğuna dikkat çekiyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...