Cumhurbaşkanı Erdoğan ikinci kez muhtarlara seslendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İkinci Muhtarlar Toplantısı'nda konuştu.

ntv.com.tr 17.02.2015 - 15:00

Cumhurbaşkanı Erdoğan ikinci kez muhtarlara seslendi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki İkinci Muhtarlar Toplantısı'na katıldı.

Burada muhtarlara seslenen Erdoğan, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun "CHP varken başkanlık sistemi gelemez" sözlerini eleştirdi.

Erdoğan, "Bunlar, ülkenin millet iradesiyle yönetilmesine karşı. Bir tanesi çıkmış ben olduğum sürece başkalık sistemi gelemez diyor, bu milletin iradesine saygısızlıktır. Gücün yetiyorsa gel başbakan ol, olamıyorsun. Gücün yetiyorsa gel belediye başkanı ol, olamıyorsun" diye konuştu.

Özgecan cinayeti sonrası yaptığı açıklamada kullandığı "Kadının, Allah'ın erkeklere bir emaneti" ifadesini eleştirenlere de yanıt veren Erdoğan, "Feministler filan var ya, bunlar da çıkıyor 'Ne demek kadın emanetmiş' diyor, 'Bu bir hakarettir' diyor. Ya senin bizim medeniyetimizle, bizim inancımızla, bizim dinimizle ilgin yok ki" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle: 

"Muhtarlarımızın bulundukları yerlerde en önemli irtibat noktası olarak devam edecekler. Bu iş her şeyden önce bir aşk işi. Mahallenize hizmet etme gibi bir sevdanız yoksa, oradan bir iş çıkmaz.

Hizmet etmek isteyene gerekli şartların oluşturulması şarttır. Demokrasi halkın kontrolünün direkt olduğu sistemdir. At sahibine göre kişner. Makamlar da onları kullanma becerisine göre işler.

Şu anda bulunduğum makamda, hiçbir şeye karışmadan sadece protokol işleriyle meşgul olmanız mümkün mü, mümkün. Koşturmanız mümkün mü, o da mümkün. Zorlu ve sıkıntılı bir yol. Biz işte bu yolu seçtik.

Sizlerden muhtarlıklarınızda aynı şekilde davranmanızı bekliyorum. Cumhurbaşkanı olarak benim en ücra köşedeki kulağım, gözüm siz olmalısınız. Meseleleri çözüm yoluna koyabilirsiniz.

Geçmişte tek parti döneminin Milli Şef'ine  itaati vatandaşlık borcu olarak görenler, şimdi kalkmış diktatörlükten bahsediyorlar. Bu nasıl bir diktatörlük ki bugün ülkemizde faal durumda 87 parti var. 7 Haziran seçimlerine de bunlardan 31'i katılıyor. Bu nasıl diktatörlük ya?

Muhtardan diktatör olabilir mi Tevessül eden çıkarsa ilk seçimde köy halkından, mahalle halkından cevabını alır, vatandaş onu alaşağı eder. Öyleyse cumhurbaşkanından da devlet başkanından da böyle bir şey olmaz, olamaz.

"SİYASET YAPMAK ADINA"

Mersin'de bir vahşet yaşanıyor, yüreklere ateş düşüyor. Muhalefet partisinin başındaki zat, siyaset yapmak adına tutup meseleyi işsizliğe bağlıyor. Yahu adam cani, bu adamın inancıyla, etnik kökeniyle, sosyal statüsüyle bir ilgisi yok. Adam cani işte.'

"BİZİM DİNİMİZLE İLGİN YOK"

Ben kalkıyorum, 'Kadının, Allah'ın erkeklere bir emaneti' olduğunu söylüyorum, bu feministler filan var ya, bunlar da çıkıyor 'Ne demek kadın emanetmiş' diyor, 'Bu bir hakarettir' diyor. Ya senin bizim medeniyetimizle, bizim inancımızla, bizim dinimizle ilgin yok ki. Biz sevgililer sevgilisinin o Veda Hutbesi'ndeki hitabına bakıyoruz. 'Allah'ın bir emanetidir' diyor, 'O emanete saygı duyun, sahip çıkın' diyor."

"ÖZGECAN'IN BABASI DERS VERDİ"

Özgecanımızın annesine de babasına da şahsım ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum. Bu vahşet karşısında her babanın, her annenin böyle vakur bir duruş koyması mümkün değil. Mehmet Efendi, adeta Türkiye'ye değil tüm insanlığa bir ders verdi. Bugün Adalet Bakanım ile görüşmem olacak. Kardeşlerim, sonuna kadar bu vahşilere almaları gereken en ağır cezayı almaları noktasında elimizden geleni sonuna kadar yapacağız"

Sayfa Yükleniyor...