Gül: 28 Şubat operasyonu doğal

28 Şubat süreciyle ilgili gözaltıları değerlendiren Cumhurbaşkanı Gül, “Yaşanan hukuksuzluklarla ilgili hukuki sürecin başlaması tabiidir” dedi.

13.04.2012 - 12:09

Gül: 28 Şubat operasyonu doğal

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çankaya Köşkü'nde Libya Büyükelçisi Abdurrezzak Muhtar Abdülkadir'in güven mektubu kabulü öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

28 Şubat soruşturması kapsamındaki arama ve gözaltılarla ilgili bir soru üzerine Gül, şunları söyledi:

''Yakın siyasi tarihimizin bir ara dönemi olduğunu hepimiz biliyoruz. Hafızalarımızda hala tazedir. Dolayısıyla böyle bir olağanüstü dönemde yaşanan hukuksuzlukları takip etmek de ve bununla ilgili hukuki sürecin başlaması da tabiidir. Bunu böyle görmek gerekir.''

Yargılamaya yönelik eleştiriler bulunduğunun hatırlatılması üzerine ise Gül, sürecin devam ettiğini belirterek, ''Eminim ki dikkat edeceklerdir'' değerlendirmesinde bulundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun “İntikam duygusu ile adalet aranmamalı” sözlerinin hatırlatılmasü üzerine ise Gül, ''Bunlar temel prensiplerdir. Bu bir hukuki süreç ama suç varsa tabii ki konunun araştırılması da hukuki gerekliliktir'' dedi.

‘ANNAN PLANI SON ŞANS’
Abdullah Gül, Suriye’deki son durumla ilgili olarak ''Suriye sadece Suriyeliler için değil bizim için de çok önemli bir konu. Dolayısıyla çok da hayati bir mesele. O bakımdan Türkiye bu konuyu çok yakından takip etmektedir'' dedi.

Kofi Annan'ın başlattığı sürecin başarıyla neticelenmesi yönündeki arzusunu dile getiren Gül, ''Bunun Suriye için çok iyi bir fırsat olduğunu da düşünürüm, o bakımdan herkesin üzerine düşeni yapması gerekir. Bu süreci şimdi dikkatli bir şekilde takip etmek gerekir'' diye konuştu.

‘HERKES SENARYO YAPACAKTIR’
Cumhurbaşkanı Gül, şu ifadeleri kullandı:

“Herkes birçok senaryolar yapacaktır. Herkes en kötü şartlar karşısında kendisini hazırlayacaktır. Bu ayrı bir konu hiç kimse böyle ciddi, büyük meselelerde hazırlıksız olmak istemez. Ama önemli olan şey şimdi söylediğimdir; Kofi Annan'ın başlattığı sürecin başarılı olması herkes için çok iyi olur. Bunu çok iyi değerlendirmek lazım. Suriye için de Suriye'yi yönetenler için de bu çok iyi bir fırsattır, son fırsat belki de.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...