Gül: '28 Şubat'ta imzam yok

28 Şubat sürecinde Refah-Yol hükümetinde bakan olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Gül, “O kararların altında imzam yok” dedi.

Anadolu Ajansı 16.04.2012 - 12:42

Gül: '28 Şubat'ta imzam yok

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hollanda'ya hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Gül, 28 Şubat dönemine ilişkin açılan soruşturmaya ilişkin bir soruya şu yanıtı verdi: ''Hepimiz o dönemin çok canlı şahitleriyiz, hepimizin çok önemli pozisyonları vardı. O dönem hala herkesin hafızasında canlıdır ve demokrasiye müdahale edilen bir ara dönem yaşamıştır Türkiye. Tabii ki böyle bir ara dönemin hukuki olarak incelenmesinden tabii bir şey olamaz. Yargılama süreci başladığı için daha fazla bir şey söylemek tabii ki doğru da olmaz, ama yargı muhakkak ki görevini yerine getirecek ve titiz bir şekilde bir hukuksuzluk varsa bunları inceleyecektir. Bana gelince; o zamanki Refah-Yol hükümetinde yani düşürülen diyeyim artık Refah-Yol hükümetinde bakandım, ama Milli Güvenlik Kurulu üyesi değildim. Dolayısıyla o günkü Milli Güvenlik Kurulu kararlarında da imzam yok. Daha sonra o konular Bakanlar Kurulu'na getirilip herhangi bir Bakanlar Kurulu kararı çıkartılmadığı için benim imzam yok. Ama tabii ki o dönemi yaşayan kişilerden birisiyim.''

12 Eylül darbesine yönelik açılan davaya Cumhurbaşkanlığının müdahil olmadığının iddia edilmesi üzerine Gül, ''Bazı gazetelerde haberler çıktı, ama her haber doğru olmuyor tabii ki. Dolayısıyla böyle bize herhangi bir yazı, herhangi bir iddianame gelmedi. Onun bilinmesini isterim'' dedi.

'SUYU DİKİNE AKITAMAZSINIZ'
Gül, Suriye'de ateşkes sağlandığına ilişkin çelişkili bilgiler geldiği anımsatılarak, Türkiye'nin bundan sonraki Suriye politikasının nasıl olacağı sorusu üzerine, Kofi Annan'ın başlattığı süreci çok önemli süreç olarak gördüğünü dile getirdi.

Bunu, Suriye için çok önemli bir fırsat ve şans olarak gördüğünü dile getiren Gül, şunları kaydetti:

''Tabii ki Kofi Annan'ın programının tamamen uygulanması gerekiyor. Nedir? Herkesin silahları susturması, ateşkesin sağlanması ve silahsız ama barışcıl bir şekilde görüşlerini ifade etmek isteyenlerin toplantı yapmak isteyenlerin ve bütün bunların da serbest olması. Dolayısıyla böyle bir ortamın olması ve ondan sonra uluslararası gözetim altında gayet adil bir seçimin, halkın iradesinin ortaya çıkması, kan akmadan, kardeş kanı akmadan, Suriye'yi daha çok kendi içerisinde zayıflatmadan çözer, bu problemi çözer. Zaten çevre ülkelerden, diğer ülkelerden olup bitenlerden herkesin ders alması gerekir, en çok Suriye'yi yönetenlerin ders alması gerekir. Suyu dikine akıtmak hiçbir zaman mümkün değil. Hele sosyal olaylarda hiç mümkün değil. Onun için bu bir fırsattır. Son bir şanstır dedim. Ümit ederim ki gayet dikkatli bir şekilde bunun farkında olurlar.''

AĞAR KARARA UYACAK
Cumhurbaşkanı Gül, Mehmet Ağar'ın cezasının onamasına ilişkin olarak ''Yargıtay en üst hukuki karar alan bir kurum, söyleyeceğim bir şey yok, herkes uyacak'' dedi.

'HOLLANDALILAR ONDAN UTANIYORDUR'
Hollanda'da bir ırkçı milletvekilinin kendisi aleyhine kampanya başlattığının ifade edilmesi üzerine Gül, şunları söyledi: ''Ondan haberim oldu. Doğrusu herhalde onun söyledikleri ve yaptığı kampanyadan Hollandalılar çok utanıyordur, ama utanmalarına gerek yok. Çünkü bu tip olaylar her ülkede olabiliyor, her ülkede bu tip şahıslar çıkabiliyor. Siyasetçiler olabiliyor, çoğulculuğun geçerli olduğu ülkelerde çok farklı çok ekstrem düşünceleri olan siyasetçiler de olabiliyor. Onun için Hollandalıların da bundan üzülmemelerini isterim, eminim ki çoğu üzülüyordur şimdi.''

KKTC'NİN ADIYLA İLGİLİ İDDİA
KKTC'nin adının Kıbrıs Türk devleti olarak değiştirileceğine yönelik iddialar hatırlatılarak bu konuda Türkiye'nin B planının olup olmadığını sorulması üzerine, Gül, Kıbrıs'ta Birleşmiş Milletler nezdinde görüşmelerin devam ettiğini söyledi.

Rum dönem başkanlığına yapılacak bir şeyin bulunmadığını, bunun rotasyonla gerçekleştiğini belirten Gül, ''Rumlarda sıra. 6 ay süre içerisinde onlar yönetecekler. Dolayısıyla BM nezdinde esas görüşmeler çok önemli. Ümit ederiz ki orada bir neticeye varılır. Şüphesiz ki ilelebet bu görüşmelerin böyle gidecek hali yoktur'' dedi.

'TÜRK KARARGAHI HEDEF OLMADI'
Gül, bir soru üzerine Afganistan'daki saldırıların kaygı verici olduğuna dikkati çekerek, ''Çok organize ve şehrin içerisinde bir yerde birden saldırılar oldu, ama Türk karargahına herhangi bir saldırı olmadı. Yani yine Türklerin ayrıcalıklığı herkes tarafından biliniyor'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...