Gül: 35 madde tekrar yazılmalı

Cumhurbaşkanı Gül, TSK İç Hizmet Kanunu'nun 35. maddesinin değiştirilmesi teklifine ilişkin ''Madem tüm partiler bu görüşteler, ileride istismara fırsat vermemek için bunun tekrar yazılması ve kanaatindeyim'' dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 23.07.2010 - 15:50

Gül: 35 madde tekrar yazılmalı

Cuma Namazı'nı Tarabya Merkez Camisi'nde kılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yürüyerek Tarabya Meydanı'ndaki bir çay bahçesine geldi. Gül'e, yürüyüşü sırasında bir çiçekçi tarafından biri beyaz, diğeri kırmızı 2 adet gül hediye edildi.

Cumhurbaşkanı Gül, ''Ben de doğrusu hep bir durayım, oturayım istemişimdir. Hep böyle bir arzu olmuştur. Burada bir oturayım, bir çayımı içeyim. Bugün burada sizlerle beraber olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz'' dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bir gazetecinin ''CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun TSK İç Hizmetler Kanunu'nun 35. maddesinin değiştirilmesi önerisine TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin de destek verdi. Sizin bu konudaki değerlendirmeniz nedir?'' sorusuna şu yanıtı verdi;

''35. maddeyi okursanız, bu madde içinde herhangi bir şekilde meclis dışı kimseye bir görev verme falan söz konusu değildir. Ancak açıkçası bu madde istismar ediliyor. Bazen bilerek, bazen bilmeyerek istismar ediliyor.

Onun için bu maddenin mecliste el birliği içerisinde meclis açılınca ele alınması lazım. Madem ana muhalefet partisi, iktidar partisi ve diğer partiler hep bu görüşteler, yanlış anlamaları düzeltmek için herhangi bir şekilde ileride istismara fırsat vermemek için bunun tekrar yazılması ve düzeltilmesi kanaatindeyim.

Meclis açılınca bunu el birliğiyle hep beraber yapabilirler kanaatindeyim. Dediğim gibi içini okursanız, öyle hiç kimseye aslında öyle yetki falan vermez. Cumhuriyetini korumak ve kollamak... Meclis varken, meclisin üstünde bir güç yok ama zaman zaman bu farklı yorumlanır.

Zaman zaman buradan bazıları kendilerine görev çıkartırlar o açıdan bunu önlemek için bunun düzeltilmesi, yeniden yazılması daha açık bir şekilde yeniden yazılmasının doğru olduğu kanaatindeyim. Onun için meclis açılınca bütün partiler hep beraber el birliği içerisinde zaman zaman konuşulup bunların silahlı kuvvetleri yıpratacak şekilde olmaması gerekir. Nasıl bütün demokratik standartlarımız gözden geçiriliyor, bu da o şekilde gözden geçirilir ve yapılır.''

Gül, çay bahçesinde bir süre oturduktan sonra makam aracına bindi. Bu sırada Filistinli olduğu öğrenilen ve üzerinde yerel kıyafeti ve Filistin bayraklı atkı bulunan Muhammet Yasin, Gül'ün makam aracına yaklaşarak, Arapça, ''Filistin'i unutma'' diye bağırdı. Korumaların engellediği bu kişiye Gül, el sallayarak karşılık verdi.

Sayfa Yükleniyor...