Gül: Anayasayla ilgili maalesef tıkanıklık var

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yeni anayasa çalışmalarına yönelik, "Bugünkü noktada, gördüğümüz kadarıyla tamamen yeniden yazılacak bir anayasayla ilgili bir tıkanıklık var maalesef" dedi.

Anadolu Ajansı 06.05.2013 - 16:04

Gül: Anayasayla ilgili maalesef tıkanıklık var

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Portekiz Cumhurbaşkanı Anibal Cavaco Silva, Belem Sarayı'nda baş başa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi ve soruları yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Gül bir gazetecinin Türkiye'deki yeni anayasa yapım çalışmalarında gelinen noktaya ilişkin değerlendirmesini sorması üzerine, yeni bir anayasa yapmak için çalışıldığını hatırlattı.

Gül, şunları kaydetti:

"Aslında 1980'de yapılan anayasamız bugünkü Türkiye'ye biraz dar gelmekte onun için 'daha modern bir anayasa yapalım' diye bütün siyasi partilerin algıları çerçevesinde bir çalışma başladı. Bu çalışmada gelinen noktada çok geniş bir uzlaşmanın olmasının biraz zor olduğu ortaya çıktı ve bir tıkanıklık söz konusu gördüğüm kadarıyla. Dolayısıyla eğer yeni bir anayasa olmazsa o zaman anayasada değişiklikler yaparak yola devam etme imkanları var.

Türkiye'deki siyasi süreç, demokratik süreç gayet açık, şeffaf bir şekilde herkesin gözü önünde devam ediyor. Bakalım nihayette partilerimiz ne karar verirlerse o olacaktır ama bugünkü noktada, gördüğümüz kadarıyla tamamen yeniden yazılacak bir anayasayla ilgili bir tıkanıklık var maalesef."

Bunun AB ile ilgili bir şart olmadığını belirten Gül, Türkiye'nin AB ile müzakerelere başlamış bir ülke olduğunu hatırlattı. Gül, önemli olanın AB müktesebatını, standartlarını, hukukunu Türkiye adapte etmek olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Gül, "Bu konuda da gerek Meclisimiz gerek hükümetimiz gerekse bütün siyasi partilerimiz hepsi çok kararlılar" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...