Gül: Azerbaycan ve Ermenistan mesafe aldı

Aliyev-Sarkisyan görüşmesini değerlendiren Cumhurbaşkanı Gül, bazı mesafelerin alındığına dair intiba edindiklerini belirterek "Umarım bu fırsatlar kaçırılmaz" dedi.

Haberler 08.05.2009 - 16:58

Gül: Azerbaycan ve Ermenistan mesafe aldı

AB enerji zirvesi için Çek Cumhuriyeti'nin başkenti geldiği Prag'da basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın görüşmesini değerlendirdi.

Gül, şunları söyledi:

"Aldığımız intiba, bize verilen bilgiler bazı olumlu gelişmelerin olduğu yönündedir, bazı mesafelerin alındığı yönündedir. Şüphesiz ki bunlar, çok kıvrık problemlerdir. Bir kaç toplantıyla hallolacak işler değildir. Bir ilerlemenin olduğunu duymaktan da memnun olduk.

Haziran ayının başında bu grup Sen Petersburg'da tekrar bir araya gelecek. Aliyev ve Sarkisyan aralarındaki sorunların çözümüyle ilgili görüşmelerine devam edecektir. Ümit ediyoruz ki burada görülen gelişmenin üzerine orada daha ileri derecede gelişmeler söz konusu olur."

Sarkisyan ile görüşmesinde ile Ermenistan ilişkilerini gözden geçirme fırsatı bulduklarını, Aliyev ile görüşmesinde de bütün Kafkaslarla ilgili konuştuklarını bildiren Gül, görüşmelerden memnun ayrıldığını vurguladı.

Gül, şöyle devam etti:

"Ümit ediyoruz ki Kafkaslar'daki bu güzel iklim, rüzgar devam eder. Şunu unutmayalım; Kafkaslar'daki pozitif gelişmelerin de negatif gelişmelerin de etkisi bütün konularda görülmektedir. Bütün problemlerin çözümü için el birliğiyle çalışmak, kolaylaştırıcı gücü olan herkesin devreye girmesini temin etmek çok önemlidir. Bu süreç kolay değil. Zor sorunların çözümü kolay olsaydı böyle kronik hal almazdı.

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki mesele 18 yıldır devam etmektedir. Türkiye ile Ermenistan arasında uzun yıllardır problemler var. Zor problemlerin çözümü için zorlu görüşmeler gerekmektedir. Böyle bir süreç başlamıştır.

Umarım bu fırsatlar kaçırılmaz, herkes elinden gelen her türlü olumlu katkıyı koyar ve her cephede, Kafkasların tamamında pozitif gelişmeler söz konusu olur. Bunun neticesinde Kafkaslar doğu ile batı arasında çok büyük bir koridor olma işlevini daha iyi yerine getirir."

Sayfa Yükleniyor...