Gül Brüksel’e gidiyor

Cumhurbaşkanı Gül, bu akşam Belçika'nın başkenti Brüksel'e gidecek. AB Komisyonu Başkanı Barroso ve Belçika Kralı II. Albert ile görüşecek Gül, Avrupa İş Zirvesi’nin şeref konuğu olacak.

Anadolu Ajansı 25.03.2009 - 12:09

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Brüksel'de AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ile görüşecek ve Barroso tarafından verilecek çalışma yemeğine katılacak.

Gül, Türkiye'den AB Komisyonu'na Cumhurbaşkanı düzeyindeki ilk ziyareti gerçekleştirmiş olacak. Görüşmelerde, Türkiye-AB ilişkileri bağlamındaki gelişmelerle bölgesel ve küresel sorunların ele alınması öngörülüyor.

Brüksel'deki temasları çerçevesinde yarın Belçika Kralı II. Albert ile bir görüşme yapacak olan Gül, Belçika Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Karel De Gucht'u kabul edecek.

Gül, Brüksel'de ayrıca, Avrupa'daki özel sektör çatı kuruluşlarını bir araya getiren ve Avrupa İş Konfederasyonu (Eurobusiness) ile Belçika Girişimciler Federasyonu tarafından, AB Komisyonu ve Çek Cumhuriyeti Dönem Başkanlığının desteğiyle 7. düzenlenen Avrupa İş Zirvesi'ne şeref konuğu olarak katılacak ve bir konuşma yapacak.

Cumhurbaşkanı Gül'ün Brüksel ziyaretine, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Dışişleri Bakanı Ali Babacan, TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı Yaşar Yakış ve diğer yetkililerden oluşan bir heyet eşlik edecek.

Cumhurbaşkanı Gül, 27 Mart Cuma günü Türkiye'ye dönecek.

Açıklamada, Gül'ün ziyaretinin, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyelik sürecinin ve Belçika ile ikili ilişkilerin en üst düzeyde ele alınmasına olanak vereceği belirtildi.

Ziyaretin aynı zamanda, Türkiye'nin Avrupa Birliği ile ilişkilerinde katettiği aşamanın Avrupa'daki önde gelen iş çevreleriyle ele alınmasına vesile olacağı kaydedildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...