Gül: Bu yıl Kafkaslar için çok kritik

Cumhurbaşkanı Gül, Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki sorunların çözümü için 2009'u çok kritik yıl olarak gösterdi.

10.04.2009 - 14:25

Arapça yayın yapan Amerikan El-Hurra televizyonuna konuşan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, gündemdeki konulara ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

"2009 ÇOK KRİTİK"
Cumhurbaşkanı Gül, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki sorunun çözümü için 2009'un önemli bir yıl olduğunu söyledi.

Gül, "Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki problemlerin çözümü ve normalleşmeyle ilgili bazı çalışmalar var. Çünkü bütün bunların zamanı geldi. Kafkaslar'da küskünlüklerin gideceği, problemlerin çözüleceği bir dönem yaşıyoruz. İki ülke arasındaki görüşmeler büyük bir anlayışla ve gayet iyi bir şekilde devam ediyor. 2009 yılı bu açıdan çok önemli ve kritik bir yıl" dedi.

Gül, "Karabağ sorunun çözümü Türkiye'nin Ermenistan'la ilişkilerinin normalleşmesi için ön şart mı?" sorusuna ise "Karabağ konusu çok önemli bir konu. Ben biliyorum ki, iki ülkenin liderleri ellerinden geleni yapıyorlar bu konuyla ilgili. Buna çok önem veriyoruz" karşılığını verdi.

"İSLAM DÜNYASI KENDİNİ HAZIRLAMALI"
Cumhurbaşkanı, ABD Başkanı ABD Başkanı Barack Obama'nın ilk ziyaretini Türkiye'ye yapmasının İslam dünyasına verilen önemli mesaj olduğunu belirterek, "Burada önemli olan; madem iyi niyetli bir başlangıç var, bunun başarılı olması için de bütün İslam ve Arap dünyası kendisini hazırlamalı" dedi.

"ABD'NIN STRATEJİSİ DEĞİŞİYOR"
Gül, ABD'nin Ortadoğu politikasına yönelik önemli bir strateji değişikliğine gideceğini de kaydetti.

Gül, şöyle konuştu: "Bu değişiklik başlamış durumda zaten. 'Ben düşüncelerimi tek taraflı olarak empoze edeceğim, dikte edeceğim' demekle bunun tersini söylemek en büyük strateji değişikliğidir. Konuşurken de 'diyalog, işbirliği, siyasi çözüm' dedikten sonra 'Ama masanın üzerinde top var, tank var' dememek de büyük bir stratejik değişikliktir."

"KİMSE'NİN TEMCİLCİSİ DEĞİLİZ"
Türk-Amerikan ilişkilerini de değerlendiren Gül, "Türkiye bölgede hiçbir ülkenin temsilcisi değil. ABD'nin de temsilcisi değil" ifadesini kullandı.

Obama'nın Amerikan askerlerinin Irak'tan çekilmesiyle ilgili türkiye'den bir talepte bulunmadığını söyleyen Cumhurbaşkanı Gül "Ama işgalin sona ermesiyle ilgili her türlü yardımı yapmaktan Türkiye memnuniyet duyar" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...