Gül: Bugün beraberlik günüdür

Cumhurbaşkanı Gül, teröre karşı birlikte mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.

Anadolu Ajansı 10.12.2009 - 12:27

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, resmi ziyaret için Arnavutluk'a hareketi öncesinde Esenboğa Havalimanı'nda açıklamalarının ardından, bir gazetecinin ''Tokat'taki hain saldırının yankıları devam ediyor. Bununla ilgili yazılı bir açıklama yapmıştınız ama Ankara'da siyasi tansiyonu da yükseltti bu provokatif saldırı. Hem saldırıyla ilgili hem de dozu yükselen tartışmalarla ilgili yeni bir mesajınız olacak mı?'' sorusu üzerine şunları söyledi:

''Söyleyeceğim şey şu; bugün birlik ve beraberlik günüdür, dayanışma günüdür. Teröre karşı hep beraber güçlü bir şekilde mücadele etme günüdür. Onun için herkesin buna dikkat etmesi gerekiyor. Söylediklerimizi, konuştuklarımızı hep daha bilinçli bir şekilde yapmamız gerekiyor. Ve dayanışmamızı en üst seviyede göstermemiz gerekiyor.

Bu hain saldırının zamanlanması, yeri, şekli bütün bunlar düşünüldüğünde tabii ki çok düşünmemiz gerekiyor. O açıdan hepimizin şu anda milli birliğimizi, beraberliğimi en güçlü şekilde ifade etmemiz gerekir. Farklı görüşler, farklı düşünceler olabilir. Bunlar ayrıdır. Bunları tartışma üslubu da tabii ki çok önemlidir. Bu vesile ile bütün şehitlerimize bir kez daha rahmet diliyorum, ailelerine de ve bütün Türk milletine de tekrar başsağlığı diliyorum.''

Öte yandan, Arnavutluk ve Karadağ ile köklü tarihi, kültürel ve insanı bağlara sahip olunduğunu belirten Gül, bu ülkelere resmi ziyaret gerçekleştireceğini söyledi.

Arnavutluk'un kısa süre önce NATO'ya üye olduğunu anımsatan Gül, Türkiye'nin Arnavutluk'un Avrupa-Atlantik kurumlarına entegrasyonuna yönelik desteğini sürdüreceğini bildirdi.

NATO Dışişleri Bakanlarının 3-4 Aralık 2009 tarihleri arasında gerçekleştirdikleri toplantıda, Karadağ'ın Üyelik Eylem Planı'na dahil edilmesini memnuniyetle karşılandığını dile getiren Gül, ''Böylece her iki Balkan ülkesiyle sahip olduğumuz tarihi dostluk ve işbirliği münasebetlerini ittifak ilişkileriyle taçlandırmamız şüphesiz sevinç vericidir'' dedi.

Gül, Arnavutluk ve Karadağ'daki görüşmeleri sırasında Balkanlarda sürdürülebilir barış, istikrar ve refahın sağlanmasına ilişkin görüşleri paylaşacaklarını bildirdi. Türkiye'nin Balkan Ülkeleri İşbirliği Sürecinin dönem başkanlığını yürüttüğünü hatırlatan Abdullah Gül, bu kapsamdaki işbirliği imkanlarının da temasları sırasında ele alınacağını ifade etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...