Gül: Çin sorumluları bulup, hesap sormalı

Cumhurbaşkanı Gül, Çin'in Şincan’da yaşanan olayları büyük bir kaygı, endişe ve üzüntüyle takip etiğini belirterek, ''Öldürülmelerin, katledilmelerin sorumlularını ortaya çıkarmak ve hesap sormak, Çin gibi büyük bir devletin yapması gereken iştir'' dedi.

10.07.2009 - 15:03

Gül: Çin sorumluları bulup, hesap sormalı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, cuma namazını kıldığı Ostim'deki Abdülkadir Geylani Camisi'nden ayrılırken gazetecilerin soruları üzerine, Çin'in Şincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki olaylara ilişkin değerlendirmeler yaptı.

Cumhurbaşkanı Gül, yaşananları büyük bir kaygı, endişe ve üzüntüyle takip etiğini söyledi.

Geçen günlerde Çin'i ziyaret ettiğini anımsatan Gül, temaslarında iki ülke arasındaki ilişkilerin ve dostluğun gelişmesinin önemini vurguladığını hatırlattı.

Çin ziyareti sırasında Uygur Özerk Bölgesi'nin başkenti Urumçi'ye gittiğini ve bölgeyi ziyaret eden ilk Türk Cumhurbaşkanı olduğunu belirten Gül, temaslarında Uygurlu Türklerin iki ülke arasında dostluk köprüsü rolü oynayacağına ilişkin değerlendirmelerde bulunduğunu da anımsattı.

Urumçi'de düzenlenen kültür programları sayesinde Uygurlu Türklerle akrabalık bağlarının ne kadar güçlü olduğunu gördüğünü dile getiren Gül, şöyle devam etti: ''Urumçi'de bize gösterilen alaka, gençlerin erkekli kızlı Türkçe yaptıkları konuşmalar, şarkılar, destanlar, hepimizin birbirine ne kadar çok kökten bağlı olduğunu bir kez daha göstermiştir. Bugün orada insanların büyük bir sıkıntıyla karşı karşıya kaldığını görmek bizi haklı olarak derinden yaralamaktadır, endişelendirmektedir. Ümit ediyorum ki Çin yönetimi olup bitenleri gayet açık, objektif, şeffaf bir şekilde değerlendirecektir. Çin gibi büyük bir devlete yakışan da budur. Suçluları şeffaf bir şekilde ortaya çıkarmak ve Uygurlu vatandaşlarımızın hak ve hukukunu en iyi şekilde korumak, öldürülmelerin, katledilmelerin sorumlularını ortaya çıkarmak ve hesap sormak, Çin gibi büyük bir devletin yapması gereken bir iştir. Bu olayların bir an önce bitmesi ve buna sebebiyet verenlerin şeffaf bir şekilde yargılanmalarını beklemek, onların akrabaları olarak bizim hakkımızdır.''

Cumhurbaşkanı Gül, bir soru üzerine, hükümetin konuyla yakından ilgilendiğini ve gereken her şeyin yapıldığını söyledi.

Gül, ''Bizim için önemli olan oradaki kardeşlerimizin kendi devletleri içerisinde özgürce, mutlu ve mesut olmalarıdır'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...