Gül: Darbe davası zihniyet değiştirecek

Cumhurbaşkanı Gül, 12 Eylül darbesini gerçekleştiren Kenan Evren ve Tahsin Şahinaya’ın yargılanmasıyla ilgili olarak, “Bundan sonra artık Türkiye'nin geleceğinde bu tip teşebbüslerin olmayacağı yönünde çok önemli bir zihniyet değişimine sebep olacaktır” dedi.

Anadolu Ajansı 04.04.2012 - 15:17

Gül: Darbe davası zihniyet değiştirecek

Cumhurbaşkanı Abdullal Gül, 12 Eylül darbesinin mimarlarından dönemin Genelkurmay Başkanı Kenan Evren ile emekli Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Tahsin Şahinkaya'nın yargılanmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Gül, ''Siyasi tarihimizin ibret alınacak, ders alınacak bir dönemini yaşıyoruz. Gelecekle ilgili tabii ki önemli. Bundan sonra artık Türkiye'nin geleceğinde bu tip teşebbüslerin olmayacağı yönünde çok önemli bir zihniyet değişimine sebep olacaktır bu'' diye konuştu.

Siyasi partilerin bu davayla ilgili olarak dayanışma içinde olduğunu ve davaya müdahil olduklarını hatırlatan Gül, sözlerine şöyle devam etti:

''Burada söyleyeceğim başka bir şey de şu; gördüğüm kadarıyla herkes, bütün siyasi partiler başta olmak üzere bir dayanışma içinde ve herkes müdahil oluyor bu davaya.

Burada şunu hatırlatmak isterim; bugün en üst hukuki belge, hepimizi kuşatan Anayasamızdır. Bu Anayasamız da 1980 döneminin ortaya çıkarttığı bir belgedir. Dolayısıyla bütün siyasi partilerimizin gösterdiği bu dayanışmayı, bu Anayasa'nın yerine yeni bir anayasa yapılması konusunda da göstermelerini doğrusu beklerim.

Çok tenkit ettiğimiz bir dönemin ürünü olan Anayasa, ülkeyi ve hayatımızı yönlendiriyor durumda. Bunu göz ardı etmemek gerekir.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...