Gül: Doğru karar verdim, takdir beklerdim

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, üst düzey yönetici kontenjanından Anayasa Mahkemesi yedek üyeliğine Alparslan Altan'ı atamasıyla ilgili konuştu.

Anadolu Ajansı 02.04.2010 - 19:15

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Pakistan ziyareti dönüşünde Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, ''Anayasa Mahkemesi yedek üyeliğine yaptığı atamanın ardından muhalefetin eleştirileri olduğunu'' hatırlatarak, bu konudaki değerlendirmesini sorması üzerine Gül, ''Ben kimseyle polemiğe girmem, çünkü bu güne kadar girmedim. Bundan sonra da girmem'' diyerek, Anayasa Mahkemesine kimlerin yedek üye olabileceğiyle ilgili bir hazırlık yaptırdığını bildirdi.

Önüne gelen listede birbirinden değerli bir çok bürokratın, Adalet Bakanlığı müsteşarı, müsteşar yardımcıları, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı'nın olduğunu, listedekilerin hepsinin de bu göreve layık olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

''Hepsini de yapabilirdim ve gayet de normaldi bunlar. Ama baktım ki içlerinden birisi -ki hiç daha önce tanımadığım bir isim- 7 sene savcılık yapmış, 9 sene de Anayasa Mahkemesi'nde raportörlük yapmış. Anayasa Mahkemesinde raportörlük yaparken ve Anayasa Mahkemesi'ne girerken de Anayasa Mahkemesi Başkanı'nı ve mahkemede kimlerin olduğunu biliyorsunuz. Dolayısıyla bunun takdirle karşılanmasını bekledim. Ayrıca da hukuk doktorası yapmış, Anayasa Mahkemesinde 9 sene tecrübesi olmuş, hukuk doktorası yapmış, Türkiye'nin her tarafında savcılık yapmış, doğrusu kim ne derse desin ben doğru bir atama yaptığım kanaatindeyim. Demin söylediğim ve gerçekten bu görevleri en iyi şekilde yapacak bürokratlardan da tayin yapabilirdim. Söyleyeceğim budur.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...