Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud ile düzenlediği basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Gül, BDP'li 9 milletvekilliyle Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk'un dokunulmazlığının kaldırılması için düzenlenen fezlekeyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“Söyleneyecek bir şey yok” diyen Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Niyetlerimizin çok ötesinde, bakıyorum birçok konu yansıyor. Bizim söylediklerimizin üzerinden farklı farklı herkes şeyler çıkarmaya çalışıyor. Bundan da rahatsızım açıkçası. O bakımdan bir şey söylemek istemiyorum. Görelim, bakalım inşallah memleket için hayırlısı neyse o olur.”

Cumhurbaşkanı Gül, daha önce yaptığı açıklamada "Kendimizi çıkmaz sokaklara itmememiz lazım. Geçmişte yaşananların tekrar edilmemesi gerekiyor" demişti.

Gül "En aykırı fikir tartışılır ama terör tasvip edilmez" ifadelerini de kullanmıştı.

FİLİSTİN'İN GÖZLEMCİ DEVLET OLMASI
Filistin'in BM'de gözlemci devlet statüsü kazanmasına yönelik soruyu da yanıtlayan Gül, ''Bu aslında dünya vicdanının yansımasıdır'' dedi.

Çok az ülkenin “hayır” oyu verdiğini hatırlatan Gül, “Ümit ederim ki buna 'hayır' diyenler bundan ders çıkarsınlar. Çünkü bu kadar dünya vicdanı, bu şekilde seslendirildikten sonra buna karşı gelmek kendilerini çok yıpratacaktır'' diye konuştu.

İsrail'in tepkisinin ise kendisini daha da dünya vicdanında mahkum edecek şekilde olduğunu belirten Gül, şunları kaydetti:

''İllegal, uluslararası hukuka da dayanmayacak şekilde yerleşim yerleri yapmakta, bir nevi başkasının toprağında inşaat, ev yapmakta, bunu dünyanın gözü önünde yapmakta ve zaten bunun için barış süreci tıkanmıştı. Bunun için görüşmeler tekrar başlamazken, şimdi çok daha tehlikeli bir adım atarak, yeni yerleşim yerleri yapma kararı aldı ki bu Filistinliler arasındaki, özellikle Kudüs'teki irtibatı kopartmaya dönük bir adım. Çünkü yer, konum olarak seçtikleri yer böyle, bu çok tehlikeli neticeler doğurur. Nitekim birçok Avrupa ülkesi de bunu gördüğü için İsrail'i ikaz etti. Ümit ederim ki, İsrail bunu yapmaz. Çünkü bunun da çok büyük neticeleri olur ve neticeleri de muhakkak kendi aleyhine tecelli edecektir.''

‘UMARIM SURİYE’DE KAOS UZUN SÜRMEZ’
Suriye’de rejimle ilgili problem yaşandığını ifade eden Gül, “Bugünkü rejim artık çok eskide kalmış bir sistem. Herkes buna ayaklanmış vaziyette aslında. Kimi fiilen ayaklanmış vaziyette, kimi gönülden ayaklanmış vaziyette. Muhalefetin son yapısına da dikkat ederseniz zaten Suriye halkının bütün kesimlerini, herkesi içine alacak şekilde yeniden yapılandılar. Yani rejimin yanında zannedilen farklı mezhepteki insanları da temsil eden kişiler muhalefetin içerisinde. Ümit ederiz ki, bu kaos Suriye'de uzun sürmez'' dedi.