Abdullah Gül milletvekili adayı olacak mı?

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, milletvekili adayı olup olmayacağıyla ilgili soruyu yanıtladı. İç Güvenlik Paketi’nin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

20.02.2015 - 15:50

Abdullah Gül milletvekili adayı olacak mı?

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cuma namazının ardından milletvekilliği adaylığıyla ilgili soruları yanıtladı. 

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Gül'ün adaylığı sorulduğunda "Erken veya en azından böyle bir talep ve ortam oluşmuş değil" yanıtı vermişti.

Davutoğlu'nun bu sözleri hatırlatılan Gül şöyle konuştu: "Cumhurbaşkanlığı döneminde partiler üstü bir görev yaptım. Mesafeli durmaya gayret ettim. Ancak partime döneceğimi söylemiştim. Ben bu partinin kurucusuyum hatta ondan öte bu harekatı başlatanlardanım. Sonra da partinin reformcu çalışmalarına liderlik ettim. 

Bu ne demek artık arkadaşlarımın yapacakları çalışmaları desteklerim."

"PAKET GÖZDEN GEÇİRİLMELİ"

Abdullah Gül, Meclis'te kavgalara neden olan İç Güvenlik Paketi'yle ilgili sorular üzerine, paketin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Gül, "Şunu söylemek isterim; arkadaşlarımızın, hükümetin bunu bir kez daha gözden geçirmelerini açıkçası tavsiye ederim. Bazı düzeltmelerin yapılması gerektiğini inanıyorum. Soğukkanlıklıkla bakmak lazım. Güvenliki konular, konjoktürel olmaması lazım. Özellikle polise verilen aşırı yetkiler... Daha yakın dönemde polisin yetkilerini, özellikle dinlemeyle ilgili yetkilerini nasıl istismar ettiğinin örnekleri ortaya çıkarken daha dikkatli olmak gerekir. Ümit ederim ki, arkadaşlarım bunu tekrar gözden geçirir, bazı düzeltmeleri yaparlar diye tavsiye ederim" dedi.

"TAŞINIYORUZ"

Abdullah Gül, oturduğu Huber Köşkü'yle ilgili tartışmalara ilişkin "Bunları daha önce söyledim doğrusu. Ben bütün siyasi hayatım yani devlet hayatımda da açıkçası bir kendi evimde hiç oturamadım. Buna hiç fırsat olmadı ama gün geldi, kendi evimizde oturma fırsatımız çıktı. Bunun eksikliğini her zaman hissettim, hazırlığımızı yaparken elde olmayan bazı gecikmeler oldu. Cumhurbaşkanı'nın teklifi üzerine burada kaldım ve burada kalırken de bütün masrafları kendimin karşıladığını herkes biliyor. Bu konularda titizim. Taşınıyoruz" diye konuştu.

Gül, eski MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın milletvekili aday adaylığı ile ilgili soru üzerine "Arkadaşların bileceği bir iş, onlara kalmış" yanıtını verdi.

BAŞKANLIK SİSTEMİ

11. Cumhurbaşkanı Gül, yeniden gündeme gelen başkanlık sistemiyle ilgili bir soru üzerine. şöyle konuştu:

"Bu konuların bilinerek, tartışılarak, tartışılması çok önemli. Nasıl bir başkanlık Bu çok önemli. Türk tipi bir parlamenter sistem yaşadık ve bunun sıkıntılarını gördük. Türk tipi bir başkanlık sistemi olmamalı. Eğer bir başkanlık sistemi olacaksa ABD'de olduğu gibi kuvvetler ayrılığının açık, seçik bir şekilde yazıldığı ve her şeyin tarif edildiği, gelişmiş demokrasilerdeki hukukun üstünlüğüne dayalı bir şekilde olursa şüphesiz o demokratik bir sistemdir."

Sayfa Yükleniyor...