Gül, Güler Zere’yi affediyor

Cumhurbaşkanı Gül, kanser hastası Güler Zere’nin af edilmesi konusunda ''Vicdani kanaatimi raporlar yönünde kullanacağım'' dedi.

06.11.2009 - 10:16

Gül, Güler Zere’yi affediyor

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Elazığ Valiliği'ni ziyaretinde yaptığı konuşmanın ardından gazetecilerin kanser hastası Güler Zere'nin durumuyla ilgili sorularını yanıtladı.

İnsanların, cumhurbaşkanının istediği kişiyi affedebileceğini düşündüğünü, herhangi bir kişi hasta ya da yaşlıysa cumhurbaşkanının bunları seçip affedebileceğini sandığını ifade eden Gül, böyle bir anayasal yetkisi olmadığını vurguladı.

Af sürecinin işleyişini anlatan Gül, şöyle konuştu: ''Eğer herhangi bir kişi cezaevinde duramayacak derecede sağlık koşullarını taşıyorsa, o zaman savcılara müracaat ediyor, savcılar bunları doktorlara gönderiyorlar. Doktorlar ve devletin bununla ilgili adli kurumu inceliyor, böyle bir durum varsa bunu Adalet Bakanlığına yazıp onlar da Cumhurbaşkanı'na gönderiyorlar. Ben de o zaman bakıyorum, inceliyorum. Gerçekten vicdanım da o noktada olursa, o zaman değerlendiriyorum.

Ben, dün ve bugün tabii seyahatteyim. Akşam öğrendim. Bahsettiğiniz dosya Cumhurbaşkanlığına ulaşmış. Bana verilen bilgiye göre, gerçekten ciddi bir hastalık ve hapishanede durmaya artık müsait olmayan bir sağlık durumu olduğu şeklinde rapor edilmiş. Dolayısıyla bu noktada tabii ki ben de vicdani kanaatimi raporlar yönünde kullanacağım. Bununla beraber, birkaç başka aynı durumda olanlar da var. Değerlendireceğiz.

Tabii örgüt meselesinden gelince çok büyük kamuoyu oluşturulabiliyor ama örgütsüz adi suçlardan hapse düşüp aynı şekilde sağlık sorunu olanlar da oluyor. Bunlar geliyor, inceleniyor. Buna göre kanunların verdiği yetki çerçevesinde karar veriyoruz.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...