Gül: Hedef Atatürk'ün gösterdiği yoldur

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Köşk’te düzenlenen Cumhuriyet resepsiyonunda demokratik açılımdan, Avrupa Birliği’ne önemli mesajlar verdi.

30.10.2009 - 00:36

Gül: Hedef Atatürk'ün gösterdiği yoldur

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çankaya Köşkü’nde verdiği resepsiyonda gazetecilerin sorularını yanıtladı ve, “Cumhuriyetten başka yönetim tarzı düşünülemez. Hedefimiz Atatürk’ün gösterdiği muassır medeniyet seviyesidir” dedi.

Gül, “Cumhuriyetin temel ilkeleri üzerinde bir mutabakat var ve bunun dışında düşünenler dikkate alınmayacak kadar marjinaldir. Hedef belli; Atatürk'ün gösterdiği muasır medeniyet seviyesi. Evrensel kurallar ve evrensel demokrasinin kuralları belli. Kimsenin, Cumhuriyet'ten dönüş ya da Cumhuriyet'ten başka yönetim tarzı düşünmesi söz konusu olamaz” şeklinde konuştu.

DEMOKRATİK AÇILIM
Demokratik açılım sürecine ilişkin tartışmalara da değinen Gül, ''Tarihi fırsatın içi sağlıklı dolduruluyor mu?'' sorusu üzerine , ''Olacak. 'Terör bitti' denecek. Terörün bitmesi için de içinizde ya da komşunuzda silahlı insan kalmayacak'' ifadelerini kullandı.

AVRUPA BİRLİĞİ
Avrupa Birliği’ne de mesajlar veren Gül, ''Türkiye ne AB'ye, ne ona ne buna mecbur. Bizim gidişatımızı resmi olarak kolaylaştırmazlarsa, biz bir çok şeyi kendi kendimize yaparız'' dedi. Gül, güçlü bir ülke olduğunu yinelediği Türkiye'nin, yanında olanlara güç katacağını ve kimsenin Türkiye'ye istediği gibi davranamayacağını söyledi.

KIBRIS SORUNU
Kıbrıs konusuyla ilgili sorular üzerine de değerlendirmelerde bulunan Gül, müzakerelerin ucunun açık olmaması, sınırlı yapılacak görüşmeler sonunda varılacak anlaşmanın referanduma götürülmesi gerektiğini söyledi.

''Biz, bu yılın sonuna kadar bu işin bitmesini arzu ediyoruz'' diyen Gül, bitmemesi halinde makul bir sürede tamamlanmasını istediklerini ifade etti ve aksi durumu da ''Zaman geçirme taktiği'' olarak yorumladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...