Gül: Herkes kendine bir gelsin

Cumhurbaşkanı Gül, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ile köşkte düzenlediği ortak basın toplantısında PKK’lıların teslim olma görüntülerini ve Azerbaycan ile yaşanan olayları değerlendirdi.

22.10.2009 - 12:58

Gül: Herkes kendine bir gelsin

Türkiye'de barış ve huzurun gerçekleşmesi, terörün bitirilmesiyle ilgili ciddi çalışmalar yapıldığını belirten Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, mevcut yasalardan yararlanmak isteyenlerin Türkiye'ye davet edildiğini kaydetti.

Gül, “Çünkü dağ başında bu şekilde ömür geçirmek mümkün değil. Türk devletini silahla, terörle dize getirmek de asla mümkün değil” dedi.

PKK’lıların teslim olması ile görüntülere de değinen Cumhurbaşkanı Gül, bunları tasvip etmediğini belirtti. Gül, “Söylediğiniz görüntüler hoş görüntüler değil. Açık söyleyim; ben de bunları tasvip etmiyorum. Bunlar provokatif görüntülerdir. Bir tarafta huzur olsun, bir sürü kanlı işler bitsin diye uğraşılırken, bir taraftan bunun değerini anlamayıp, bu tip gösteriler, bu tip işin ölçüsünü kaçırıcı davranışlarda bulunmayı tasvip etmem mümkün değildir.

Bunun altını açıkça çiziyorum ve bu bakımdan da herkesin şöyle bir kendine gelmesini ve yapılan bu büyük işler karşısında ölçüsüz davranışlardan kaçınmasını da buradan açıkça tavsiye ediyorum. Bir sürü acılar çekilirken, bu acılar bitsin ve Türkiye bütün enerjisini ülkesinin kalkınmasına, bölgeleri arasındaki gelir dağılımındaki dengesizlikler gitsin ve enerjisini tüm bunlara harcasın diye uğraşırken ve iyi niyetini gösterirken, sanki bunlar kesilsin dercesine bir davranış içerisinde bulunmayı yakıştıramıyorum” diyerek sözlerini sürdürdü.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile dün yaptığı telefon görüşmesi anımsatılan Gül, görüşmede Azerbaycan'daki Türk bayraklarının indirilmesinin ele alınıp alınmadığının sorulması üzerine, Türkiye'nin Kafkaslar'da huzur, güvenlik ve işbirliğini çok önemsediğini vurguladı.

ALİYEV İLE GÜVEN TAZELENDİ
Aliyev ile yaptığı telefon görüşmesinde bu konuları uzun uzun konuştuklarını anlatan Gül, karşılıklı olarak güven teyidinde bulunduklarını kaydetti.

Türkiye'nin Kafkasya politikasının bir ayağını Ermenistan ile ilişkileri normalleştirmenin oluşturduğunu belirten Gül, Ermenistan-Azerbaycan ilişkileri ve Gürcistan'daki iç meselelerin de diğer sorunlar olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Gül, Kafkaslarda istikrar ve huzur olması halinde kan ve göz yaşının biteceğini ve bölgenin refaha kavuşacağını dile getirerek, bunu sağlamaya yönelik çalışmalar yapıldığını söyledi.

Gül, ''Bizler tek milletiz. Bunu her yerde açık açık söylüyoruz. Her zaman her yerde dayanışmamızı göstermişizdir. Bu çerçeve içerisinde yanlış anlamalara, kardeşliği zedeleyici davranışlara kimsenin kalkmaması gerekir. Bu zor dönemlerden geçilirken duygusal bir takım yanlış anlamalar söz konusu oluyor'' diye konuştu.

Gül, iki hafta önce Aliyev ile bu konuları iki hafta önceki Türkçe Konuşan Ülkeler Zirvesi için gittiği Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'nde ele aldıklarını anımsatan Gül, ''Herkesi bu konuda dikkatli olmaya davet ediyorum. Kardeşliğimizi zedeleyecek davranışlardan herkesin kaçınması gerekir. Çeşitli sebeplerden dolayı bilerek veya bilmeyerek veya kasıtlı bir şekilde kardeşliğimizi zedelemek isteyenler olabilir. Bunlara karşı da hepimiz dikkatli olmalıyız'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...