Gül ile Aliyev telefonda görüştü

Cumhurbaşkanı Gül’ün Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev telefon görüşmesi yaptığı açıklandı. Gül, ''Aramızda herhangi bir şekilde yanlış anlama yok. Sürekli temas halindeyiz" dedi.

23.04.2009 - 19:07

Gül ile Aliyev telefonda görüştü

Dışişleri Bakanlığı’ndan ‘Ermenistan ile somut ilerleme sağlandığı ve yol haritası belirlendiği’ duyurusunun ardından, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile telefonda görüştü.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Gül'ün bugün akşamüstü Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile bir telefon görüşmesi yaparak, Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleştirilmesi süreci dahil, Kafkasya bölgesindeki gelişmeler konusunda istişarede bulunduğu bildirildi.

Açıklamada, ''İki devlet başkanı arasında geçen haftalar içinde gerçekleşen istişarelerin bir devamı niteliğindeki görüşmede, iki kardeş ülke arasındaki geleneksel anlayış, dayanışma ve yakın işbirliğinin önemi teyit edilmiş, bunun bölgenin istikrar ve refahına da katkıda bulunacağı tespiti yapılmıştır'' ifadesine yer verildi.

GÜL: SÜREKLİ TEMAS HALİNDEYİZ
TBMM'de, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle verilen resepsiyona açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile sadece bugün görüşmediğini, sürekli temas halinde olduğunu belirterek, ''Aramızda herhangi bir şekilde yanlış anlama da yoktur. Bütün bu yapılanlar, hem Türkiye hem de Azerbaycan içindir'' dedi.

Resepsiyonda Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile yaptığı telefon görüşmesine ilişkin soruyu yanıtlayan Gül, ''Bütün aktörleri düşünürseniz... Bunlara biraz şöyle siyasetin dışında bakarsanız, bunun ileride çok takdir edileceği kanaatindeyim. İnşallah başarılı olur bütün bunlar. Ayrıca, Sayın Aliyev'le sadece bugün değil, sürekli temas halindeyiz. Biliyorsunuz 3 kez Bakü'yü ziyaret ettim. 2-3 hafta içerisinde çok sayıda uzun görüşmelerimiz oldu. Bunların hepsi de gayet güzeldir. Aramızda herhangi bir şekilde yanlış anlama da yoktur. Dolayısıyla, bütün bu yapılanlar, hem Türkiye hem de Azerbaycan içindir. Bunların hepsi başarılı olursa inanıyorum ki bunlar, Türkiye, Azerbaycan, Ermenistan ve bütün Kafkasya bölgesinin faydasına olacaktır'' şeklinde konuştu.

"ALİYEV SOFYA'YA GELMİYOR"
''Sofya'da Aliyev ile görüşmeniz olacak mı?'' sorusuna Abdullah Gül, ''Aliyev, Sofya'ya gelmiyor'' yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanı Gül, ''Karabağ'da en az 5 bölgeden çekilinmeden sınır açılması söz konusu olacak mı?'' sorusunu yanıtlarken, ''Güçlü bir diplomasi çalışıyor, ona fırsat tanımak lazım şu anda. Detaylarına girmeyeyim ama söylediklerimi birazcık, sadece Türkiye'de olup bitenler değil, çevrede başkaları da ne yapıyor, onları da takip ederek değerlendirirseniz...'' diye konuştu.
Gazetecilerin, ''görev süresine ilişkin'' sorusu üzerine Abdullah Gül, bu soruyu kendisine, 23 Nisan töreninde koltuğuna oturan küçük kız çocuğunun da sorduğunu anımsattı.

Gül, ''Orada şunu söyledim: Benim için hiç farketmez. Bu, TBMM'nin vereceği bir karardır, değerlendirmedir. TBMM ne karar verirse, o benim için saygındır, hiç kafa yormadığım ve düşünmediğim bir konu'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, ''Bu akşam Başbakan Erdoğan ile özel bir randevusu olup olmadığı'' sorusuna, ''Size zaten duyuruyoruz'' karşılığını verdi. Gül, gazetecinin, ''Bu, evet ya da hayır anlamına gelmedi'' sözlerine de gülerek karşılık verdi.

Gül, Aliyev ile telefon görüşmesi anımsatılarak, yüz yüze görüşmenin ne zaman olacağının sorulması üzerine, ''Görüşmelerimiz gayet iyi, zaten kendisi ile çok sık görüşüyoruz'' dedi.

Telefon konuşmasının nasıl geçtiğinin sorulması üzerine Gül, ''Gayet iyi. Zaten bu ara çok sık görüştük. Herhangi bir şekilde dışarıya yansıdığı gibi, Türkiye ile Azerbaycan arasında asla herhangi bir soğukluk söz konusu değildir'' yanıtını verdi.

SAKATLAR KONFEDERASYONU, GÜL'DEN YARDIM İSTEDİ
Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanı Yusuf Çelebi, tören salonunda Cumhurbaşkanı Gül'ün yanına gelerek, başkanlığa yeni seçildiğini söyleyerek, zihinsel özürlü çocuklara yönelik 25-30 Mayıs arasında Ayvalık'ta toplantı düzenleyeceklerini bildirdi.

Devletten kendilerine kaynak aktarılmadığını ve çok çaresiz olduklarını dile getiren Çelebi, Gül'den konfederasyona yardım etmesini istedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...