Gül mesir macunu saçtı

Cumhurbaşkanı Gül, Manisa'da 470. Uluslararası Mesir Festivali kapsamında düzenlenen mesir macunu saçım törenine katıldı.

Anadolu Ajansı 28.03.2010 - 16:30

Mesur macunu festivali için Manisa'ya gelen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, geleneksel kortejin arkasından halkı selamlayarak yürüyüş yaptı. Yaklaşık 1 kilometrelik yürüyüşte, vatandaşlar Gül'ün üzerine gül, karanfil ve konfetiler attı. Gül'ü alkışlarla selamlayan vatandaşlardan bazıları güvercin uçurdu. Yürüyüşün ardından Sultan Camisi'ne gelen Gül ve beraberindekiler, burada öğle namazını kıldı.

Gül, daha sonra eşi Hayrinnüsa Gül, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, eşi Münevver Arınç ve temsili Merkez Efendi ile vatandaşlara mesir saçtı. Cumhurbaşkanı Gül, mesir saçarken, ''Şifa niyetine'' dedi.

Gül, güneşli bir havada yapılan kortej yürüyüşünün ardından Sultan Camisi'nde aniden bastıran yağmur ve dolu altında gerçekleştirilen mesir macunu saçım töreni sonrası Anemon Oteli'ne geçti.

Manisa Valiliği tarafından onuruna verilen yemekte konuşan Gül, 470 yıllık bir geleneği yaşamak için Manisa'ya geldiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül, şunları kaydetti;

''Bugün gerçekten unutamayacağım bir gün geçiriyorum. Her şeyden önce bana 1 saat önce yaşadıklarımız bir rüya gibi geliyor. Güneşli bir havada, tüm Manisa halkının coşkusu içinde, tüm misafirlerle yaptığımız yürüyüşten sonra tarihi 470 yıla dayanan, bu kadar büyük bir geleneği olan mesir macunu dağıtımına katılmak üzere camiye girip çıktığımızda, birden başka bir günde kendimizi bulduk.

İnanılmaz bir yağmur, artık buna rahmet diyeceğiz. 15-20 dakika içinde insanların dağılmadan beklemesi, büyük bir coşkuyla, sevinçle o geleneği yaşatmaları. Merasimler bittikten sonra da tekrar güneşli bir yaz havasını yaşıyor olmanın sürprizi ve renkliliğini taşıyoruz. Manisa'nın 470 yıllık geleneğini yaşamak için buradayım. Belki daha önce başka görevler münasebetiyle Manisa'ya gelen ve burayı bilen bir kişiyim, ama biraz önce gördüğümüz manzarayı ilk defa yaşamış olmanın mutluluğunu tatmış oldum.''

Cumhurbaşkanı Gül, yemekte bir şehit babasının bulunduğuna da dikkati çekerek, gazilerin ve şehit yakınlarının yaşadıkları bölgenin onuru olduklarını, onların hep devletin baştacı olacağını da kaydetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...