Gül: Ne söylesek birçok anlama çekilecek

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Erdoğan'la farklı söylemlere sahip oldukları yönündeki açıklamalarıyla ilgili soru üzerine ''Belli ki bundan sonra ben de sayın başbakan da ne söylersek birçok anlamlara çekilecek" diye konuştu.

Haberler 15.11.2012 - 13:22

Gül: Ne söylesek birçok anlama çekilecek

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kongo Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Denis Sassou Nguesso ile düzenledikleri ortak basın toplantısında, basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını da yanıtladı.

Gül, Financial Times'e yaptığı açıklamada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile aralarında bir üslup farkı olduğunu ifade ettiğinin hatırlatılması ve ''Bu üslup farkı dış siyasetle mi iç siyasetle mi ilgili?'' diye sorulması üzerine, şunları söyledi:

''Belli ki bundan sonra ben de sayın başbakan da ne söylersek birçok anlamlara çekilecektir. Gazeteye verdiğim mülakatta bir soru üzerine sayın Başbakan'ın da aynı zamanda bir parti başkanı olduğunu, dolayısıyla siyasi bir lider olarak söyleminin farklı olacağını, farklı olduğunu, benim ise Cumhurbaşkanı olarak anayasanın bana verdiği sorumluluk çerçevesi içerisinde daha tarafsız olmam gerektiği ve bundan dolayı benim de söylemimin ve üslubumun farklı olacağını söyledim. Bunların farklı anlamlara çekilmesine herhalde gerek yok diye düşünüyorum.''

'MİLLETVEKİLLERİNİN AÇLIK GREVİNİ TASVİP ETMEM'
Gül, açlık grevleriyle ilgili bir soru üzerine "Açlık grevleriyle ilgili daha önce çağrıda bulundum. Problemlerin çözümüne bir katkısı yok. Milletvekilleri ve belediye başkanlarının böyle bir yola gitmesini tasvip etmem. Çözüm için çaba göstermesi gereken kişilerin böyle bir yola girmesinin tasvip edilecek yanı olmadığı açıktır. Umarım herkes bir an önce bu işi sona erdirir" diye konuştu.

'ABD ŞÜPHESİZ Kİ İSRAİL'İ İKAZ ETMELİ'
İsrail'in Gazze'ye yönelik operasyon başlatması ve ABD'nin ''İsrali'in savunma hakkına saygı duyuyoruz'' açıklamasına ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine Gül, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını büyük bir kaygıyla izlediğini ve şiddetle kınadığını söyledi.

Saldırıların olacağının bir süredir uluslararası basında konuşulduğunu, İsrail'de yapılacak seçimlerden önce böyle bir saldırının yapılacağının yazılıp çizildiğini dile getiren Gül, Gazze'ye daha önce yapılan saldırının da bir seçim öncesine rastladığını anımsattı. Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Kaygılı bir şekilde takip ediyorduk ve dünkü saldırıların neticesinde birçok çocuğun, ayrıca kadınların, ikiz çocuk taşıyan hamile bir kadının olduğu... Bütün bunlar göz önüne alınırsa bunu anlayışla karşılamak asla mümkün değil, tam tersine şiddetle kınamak gerekir.

Görünen o ki demin söylediğim çerçevede bu saldırıların tırmanma potansiyeli, ihtimali var. ABD'nin de şüphesiz ki İsrail'i ikaz etmesi herkes tarafından beklenmektedir. Ümit ederim ki zaten Ortadoğu'nun çok kırılgan ortamı içinde yeni bir durum ortaya çıkmaz. Aynı 2008-2009'da olduğu gibi yarısı çocuk olan bin 500 Filistinlinin dünyanın gözü önünde katledilmelerine fırsat verildiği gibi yeni bir durum ortaya çıkmaz.''

Sayfa Yükleniyor...