Abdullah Gül'den KHK yanıtı: oraya buraya çekmenin anlamı yok

11. Cumhurbaşkanı Gül, sivillere yargı muafiyeti getiren düzenlemeyle ilgili yaptığı açıklamaya yönelik eleştiriler için “Durumdan vazife çıkaracaklar hepimizi çok üzecek olaylara vesile verebilir. Ufak bir düzeltmeyle bunun önüne geçilebilir diye düşündüm. Oraya buraya çekmenin hiçbir anlamı yok” dedi.

Haberler - ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 29.12.2017 - 13:56 | Son Güncelleme : 29.12.2017 - 14:35

Abdullah Gül'den KHK yanıtı: oraya buraya çekmenin anlamı yok

Son dakika haberi! 

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, cuma namazını Orman Bölge Müdürlüğü içerisindeki Fatih Ormanı Camisi'nde kıldı.

Cami çıkışında kendisine soru sormak için bekleyen gazetecilere "Siz sormadan ben ne soracağınızı biliyorum" diyen Gül, şunları söyledi:

"Çok tartışıldı gördüğüm kadarıyla. Biliyorsunuz bir KHK yayımlandı, aslında o kararnameyi ben sahiplendim, doğru amaçla ve iyi niyetle yapılmış olan bir kararname. Yalnız orada bir boşluk görüyorum.
Tereddütüm şu: İleride durumdan vazife çıkartacak bazıları, hepimizi çok üzecek olaylara vesile verebilirler. Onun için ufak bir düzeltmeyle bunun önüne geçilebilir diye düşündüm. Nitekim birçok saygı duyduğumuz hukukçu da bu şekilde açıklamalarda bulundular. Bunu oraya, buraya çekmenin hiçbir anlamı yok açıkçası.

Ben, hayatımı millet ve devlete hizmet ederek geçirmiş eski bir cumhurbaşkanıyım, önemli konularda görüşlerimi halkla paylaşmak da tabii ki bir sorumluluk benim için. Bunun arkasında herhangi bir mesele aramanın da hiç anlamı olmadığı kanaatindeyim."

Abdullah Gül, yeni yılın 'ye ve tüm insanlığa hayırlar getirmesini temenni etti.

TARTIŞMA YARATAN DÜZENLEME

Son KHK'da yer alan sivillere yargı muafiyeti getiren düzenleme tartışmalara yol açmıştı.

Muhalefet ve sivil toplum kuruluşlarından gelen tepkilere karşı hükümet düzenlemenin darbe girişiminin yaşandığı 15-16 Temmuz günlerini kapsadığını savunmuştu.

CHP, söz konusu KHK'yı Anayasa Mahkemesi'ne götüreceğini açıklamıştı.

Sayfa Yükleniyor...