Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın görüşmesinin başında, Hayrünnisa Gül ile Esma Esad da hazır bulundu.

Daha sonra başbaşa görüşen liderler basın toplantısı düzenledi. Toplantıda öne çıkan konu İsrail'in Gazze saldırısı sonrası duran arabululucuk çabalarıydı.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, “Suriye'nin Türkiye'nin arabuluculuğuna bağlı olduğunu vurguladım. Ancak İsrail, başarılı bir arabuluculuğa hazır değildir. Çünkü bilindiği üzere başarılı bir arabuluculuk barışı getirir ve barış İsrailliler tarafından istenmemektedir.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de, "Savaş sözünü, hiç duymak istemeyiz açıkçası. Bu, bölgenin artık kaldırabileceği bir yük değildir. Zaten Gazze'de iki sene önce olanlar bardağı taşırmıştır. Bundan sonra yeni bir savaş veya savaşa benzer faaliyetleri bu bölge kaldıramaz. Dünyada artık hiç kimse de bunlara sempatik bakmaz ve duyarsız kalamaz. Bu bakımdan böyle bir şey asla ne görmek ne duymak isteriz. Herkesin de ona göre politikalarını tespit etmesi, ayağını denk alması gerekir." dedi.

Cumhurbaşkanı Gül ayrıca Türkiye'nin İsrail'in Kudüs'teki yerleşim inşaatlarını da yakından izlediğini ifade etti.

Liderlerin görüşmesinden hemen önce iki ülkeden bakanlar, Basın Yayın ve Enformasyon alanında işbirliğini artırıcı, iki ülke arasındaki sınır kapılarının ortak kullanımını düzenleyen anlaşmalara imza attılar.