Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ı Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Görüşmede iki ülke arasındaki ilişkiler, terörle mücadele ve uluslararası toplumu yakından ilgilendiren bölgesel konular ele alındı.

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin çok boyutlu stratejik ilişkiler olduğunun altını çizerek, sadece ikili ilişkiler anlamında değil, bölgesel ve uluslararası konularda da iki ülkenin yaklaşımlarının benzerlik gösterdiğini belirtti.

Clinton'ın ABD Başkanı Barack Obama'nın Türkiye'yi ziyaret edeceğini açıklamasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Gül, ABD Başkanı'nın mesajlarının bütün dünyada heyecan, iyimserlik ve beklenti doğurduğunu söyledi.

AB DESTEĞİNE TEŞEKKÜR
Gül, Türkiye'nin insan hakları ve demokrasi alanlarında köklü reformlar gerçekleştirdiğini ve bölge ülkeleri tarafından yakından izlendiğini kaydetti.

Türkiye'nin AB üyelik sürecine de değinen Gül, Amerikan yönetimlerinin Türkiye'nin üyeliğine destek verdiğini anımsattı ve bu noktaya gelinmesindeki katkılardan dolayı teşekkür etti.

"PKK'YA KARŞI İŞBİRLİĞİ DEVAM ETMELİ"
Cumhurbaşkanı Gül, terörle mücadele konusunda da Türkiye ile ABD'nin sıkı işbirliği içinde olduğunu, terör örgütü PKK'ya karşı bunun devam etmesinin önem arz ettiğini kaydetti.

CLINTON: TÜRKİYE'NİN GÖRÜŞLERİNİ ÖNEMSİYORUZ
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da iki müttefik ülke arasındaki ilişkiler ve uluslararası konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'nin Ortadoğu ve Kafkasya bölgelerinde, enerji güvenliği alanında oynadığı önemli rolü takdirle izlediklerini anlatan Clinton, bu konularda Türkiye ile yakın istişare içinde olmak istediklerini ve Türkiye'nin görüşlerini önemsediklerini söyledi.

GÜL’ÜN İRAN ZİYARETİ
Cumhurbaşkanı Gül'ün önümüzdeki hafta Ekonomik işbirliği Teşkilatı Zirvesi için İran'a gideceğini anımsatan Clinton, Türkiye'nin NATO üyeliği ve İran ile ilişkileri bağlamında bu tür ziyaretlerin büyük önem taşıdığını belirtti.