Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, haftalık olağan görüşmelerinde Irak sınırındaki olayla ilgili geniş bir şekilde bilgi aldığını belirterek, ''Nasıl ve hangi hatadan oldu, araştırmalar titiz bir şekilde birçok yönden devam etmektedir'' dedi.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Gül, dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile yaptığı haftalık görüşmelerde Uludere’de yaşanan olayla ilgili bilgi aldığını anımsatarak şunları söyledi:

''Geçen hafta içinde sivil-asker hepimizi üzen acı bir olay oldu. Bununla ilgili gayet titiz bir şekilde araştırmalar devam etmektedir. Nasıl ve hangi hatadan oldu, araştırmalar titiz bir şekilde birçok yönden devam etmektedir. Bu araştırmalar hem Silahlı Kuvvetler içinde yapılıyor, hem de savcılar el koydu. Mahkeme gizlilik kararı aldı. Bu, işi titizlikle yürütmek için gerekli olan bir şey. Ben de dün görüşmelerde geniş bir şekilde bilgi aldım.''

‘GÖREV SÜREM MECLİSİN İŞİ’
Gül, görev süresinin bugün TBMM Anayasa Komisyonu'nda görüşülecek olmasını nasıl değerlendirdiğine ilişkin soruya, ''Benim bununla ilgili düşüncelerim belli. O benim işim değil, Meclis'in işi'' yanıtını verdi.

AKTİF SİYASETE Mİ DÖNÜYOR?
Cumhurbaşkanı Gül, bir gazetecinin il ziyaretlerinin aktif siyasete dönmeyi düşündüğü anlamına gelip gelmeyeceğine ilişkin sorusu üzerine, ''Bunlarla hiçbir ilgisi yok. Aslında birçok ile gittim. Gitmediğim il sayısı azaldı'' dedi.