Gül: Şık'ın kitabı herhalde yüzbin satar

Cumhurbaşkanı Gül, Ahmet Şık'ın kitabının toplatılmasının yersiz olduğunu söyledi ve bu gelişmenin satışlarını artıracağını dile getirdi.

29.03.2011 - 13:10

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ahmet Şık'ın kitap taslağının toplatılmasını doğru bulmadığını dile getirdi.

Tutuklama ve kitapların toplatılmasının gazeteciler ve bahsedilen kitaplar için 'en büyük PR çalışmaları' olduğunu dile getiren Gül, "Ama savcılar bazen önlerinde ne yazıyorsa onunla hareket etme gibi bir durumları vardır. Siyasi değerlendirme yapma durumları savcıların bazen olmuyor herhalde" diye konuştu.

Gül kitapla değerlendirmesi ise "Herhalde 10 bin satacak kitabı şimdi yüzbinlerce sattıracaklar'' şeklinde oldu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, konuğu Finlandiya Cumhurbaşkanı Tarja Halonen ile soruları yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Gül, bir soru üzerine, BDP’nin “sivil itaatsizlik eylemi” ve Demokratik Toplum Kongresi Genel Başkanı Ahmet Türk’ün sözlerini değerlendirdi.

Gül, kısaca şunları söyledi:

“Yersiz benzetmeler. Vicdanı olan herkes bunu görür. Türkiye, Kopenhag Kriterleri’ne yerine getirmiştir. Temel insan hak ve özgürlükeleri AB saviyesine gelmiştir. Türkiye bunu yapmamış olsa müzakerelere başlanmazdı.

İnsaflı olunması gerekir. Türkiye’nin halen reformlar yapması, çaba göstermesi gerekir. Her gün yeni ve güzel şeyler oluyor, olacaktır. Eleştiriler, gösteriler yapabilir, bunlar kanunlar nizamlar çerçevesinde olması gerekir. Bunun tersi olan eylemler hoş karşılanmayacaktır.”

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Genel Başkanı Ahmet Türk, şöyle demişti:

“Adalet ve özgürlüğümüzü her gün kat be kat isteyeceğiz. Tunus, Libya ve Mısır’da özgürlük çığlıkları yükseliyor. İnanın ki bizim haykırışımız daha büyük olacak. Biz Mısır, Tunus, Libya’dan daha yüksek sesle özgürlüğümüzü isteyeceğiz."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...