Gül: Tamamen yeni bir Anayasa yapılmalı

Cumhurbaşkanı Gül, "Tamamen yeni ve önyargılardan uzak bir Anayasa yapılması daha iyi olurdu" dedi.

NTV Haber 15.07.2010 - 17:53

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Slovenya’ya giderken gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Anayasa referandumu sürecini değerlendiren Gül "Artık halk konuşacak" dedi ve sözlerine, "Partiler için bir nevi siyasi fırsat oluştu, yargı reformuna ihtiyaç vardı" şeklinde devam etti.

Cumhurbaşkanı terörle mücadele konusunda da "Eğer herşeye rağmen terör örgütü kendine güç vehmettiyse, devlet de o zaman güç gösterir, yoksa devlet, devlet olmaz" yorumunda bulundu.

Gül dış politikaya yönelik de mesajlar verdi; "İran'ın avukatı değiliz, tek arzumuz nükleer sorunun savaşsız hallolması. Çünkü kötü senaryoda bedeli biz de öderiz."

İsrail'le durumu da değerlendiren Gül, "Gemi baskını öncesinde ilişkilerin son derece iyi seyrettiğini" vurguladı, "başka ülkelerle israil'i biz buluşturduk" dedi.

Gül, İsrail'in gemi baskınını uluslararası sularda gerçekleştirdiğini hatırlattı ve bir devletin bunu yapacağını tahmin etmenin pek mümkün olmadığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Gül, “Mafya olsa bunu anlarsın, Türkiye'nin yanlışı varsa bunu açıca söyleriz ama Türkiye bunu nasıl unutacak. Gerisi israil'e kalmış" şeklinde konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...