Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Sincan Organize Sanayi Bölgesi'nde işadamlarıyla yaptığı toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İlişkili Haberler


Hakkari’deki çatışmayla ilgili bilgi aldığını söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, “Maalesef yine 2 şehidimiz var. Acımız gerçekten büyük'' dedi.

Şehitlere Allah'tan rahmet, ailelerine başsağlığı dileyen Cumhurbaşkanı Gül, şunları söyledi: ''Ateş nihayetinde bir yere düşünce orayı yakıyor. Annelerinin, babalarının, kardeşlerinin acısı çok daha farklı oluyor. Muhakkak ki hepimiz bu acıyı hissediyoruz. Hepsi vatan için, millet için canlarını, en kıymetli varlıklarını feda etmektedirler. Bu vesileyle bütün şehitlerimizi, gazilerimizi daima baş üstünde tutmamız gerektiğini, onlara sahip çıkmakta herhangi bir eksikliğin olmaması gerektiğini bir kez daha vurgulamak isterim.

Terörle mücadele içindeyiz, bahar ayları söz konusu olunca maalesef olaylar çoğalıyor. Teröristler adeta inlerinden çıkıyor ve onlar için bu mevsim faaliyet alanı haline dönüşüyor. Hiç kimseye fırsat verilmeyecektir, askerimiz, polisimiz, başta silahlı kuvvetlerimiz olmak üzere hiç kimseye fırsat vermeyecektir. Türkiye toprakları üzerinde devletin güvenlik güçleri dışında hiç kimse silah taşıyamaz, kanunsuz iş yapamaz. Devletin gücü sonuna kadar bunlarla mücadele edecektir. Ne olursa olsun, sonuna kadar onlarla mücadele edilecektir, asla taviz verilmeyecektir. Sonunda hepsi pişman olacaktır, ama acılar yaşandıktan sonra, bunu hepsinin görmesi gerekir.''

Gül, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Silahla bir yere varmaları mümkün değildir, terörle bir yere varmaları asla mümkün değildir. Hiç bir devlet, teröre ne pahasına olursa olsun boyun eğmez, taviz vermez. Bunu herkesin bilmesi lazım. Ayrıca dünya konjonktürü, siyasi konjonktür onları geçmişte koruyanların da davranışlarını değiştirmek zorunda kalmaya zorlamıştır. Dolayısıyla başta komşularımız olmak üzere oralarda sığınmaları ve oralarda devam etmeleri mümkün değildir. Onun için eninde sonunda göreceklerdir, bunu anlayacaklardır. Onun için şimdiden tekrar çağrıda bulunuyorum, silahlarını bırakmalarını ve Türk adaletine teslim olmalarını burada bir kez daha bütün dünyaya ilan ediyorum.''