Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Londra'ya giderken gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Gül, türbanla ilgili olarak sorunun çözümünü özel televizyonların kurulduğu döneme benzetti. "Türban sorunu fiilen çözümlendi" dedi.

Cumhurbaşkanı "Fiili uygulama, hukuki düzenlemeden önce gelmişti.Türbanla ilgili hukuki düzenleme ileride bir problem çıkmaması için sakin bir şekilde yapılması doğru olur" dedi.

Gazetecilerin Kürt sorununa yönelik sorusunu da yanıtlayan Gül, terör örgütünün izole edilmeye başlandığını, barış yolunda ilerlerken provokasyonların tuzağına düşmemek gerektiğini belirtti.

Diyarbakır'da görülen KCK davasında da sanıkların Kürtçe savunma yapma isteklerini de değerlendiren Cumhurbaşkanı Gül "Anadili dışında başka bir dil bilmiyorsa tabi ki olur ama mahkeme bir mücadeleye dönüştürülüyorsa buna da kimse müsaade etmez" diye konuştu.

Üniversite rektör atamalarına yönelik eleştirilere de yanıt veren Cumhurbaşkanı, "Tek yanlı bakıyorlar. Alevi kesimden de, CHP'nin bilim kurulundan da rektör atadım, HSYK üyesi Ali Suat Ertosunu da ben atadım, atamalarda sadece herhangi bir partiden aday olup olmadıklarına bakıyorum" diye konuştu.