Gül: Umarım ateşkes sürekli olur

PKK’nın ateşkesi seçime kadar uzatma kararını değerlendiren Cumhurbaşkanı Gül, “Silahın bırakılması ümit ederim ki sürekli olur ve herkes bu yanlıştan vazgeçer” dedi.

Anadolu Ajansı 02.11.2010 - 14:07

Gül: Umarım ateşkes sürekli olur

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah'ı ziyaretinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Gül, terör örgütünün eylemsizlik kararını hatırlatması üzerine, dün ve önceki gün de çeşitli açıklamalarda bulunduğunu ve terörle hiç bir yere varılamayacağını söylediğini belirtti.

''Asla teröre hiçbir şekilde müsamaha söz konusu olmaz'' diyen Cumhurbaşkanı Gül, devletin silahlı kuvvetleri ve polis teşkilatı dışında hiç kimsenin Türkiye toprakları üzerinde kanunsuz bir şekilde silah taşımasına müsaade edilmeyeceğini kaydetti.

Abdullah Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bu memleket Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkesin memleketidir. Her köşesi de hepimize aittir. O açıdan terörle bir yere varılamayacağının anlaşılması ve görülmesini tabii ki dikkatle izliyorum. Ümit ederim ki herkes bundan ders almıştır.

Bütün vatandaşlarım da herkes de fikri, düşüncesi, partisi, Türkiye ile ilgili yaptıkları çeşitli tenkitler, demokratik standartlarımızla ilgili tüm bunları bir yana bırakıp, teröre karşı, terör sözkonusu olduğunda herkesin birlik beraberlik içerisinde tek vücut içerisinde çok sağlam bir duruş sergilemesi çok önemlidir. Böyle bir sağlam duruş tabi ki teröre, terör örgütlerine ve teröristlere karşı verilebilecek en güçlü cevaptır. O açıdan silahın bırakılması, ümit ederim ki bunlar sürekli olur ve herkes bu yanlıştan vazgeçer.''

Türkiye'nin demokratik bir ülke olduğunu dile getiren Gül, ''Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak herkesin, herhangi bir söyleyeceği varsa, Türkiye fikir özgürlüğünün olduğu, her şeyin açıkça tartışılabildiği, TBMM'de her şeyin konuşulabildiği, demokratik standartları giderek yükselen, AB ile tam üyelik müzakerelerine başlamış bir ülkedir'' diye konuştu.

''Türkiye'nin meselelerinin, problemlerinin, konuşularak, tartışılarak, büyük bir olgunluk içerisinde zaten çözülebileceğini'' vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, ''Ama terörle asla bir yere varılmaz ve teröre de asla taviz verilmez. Bunun da muhakkak bilinmesini isterim'' dedi.

Bir başka gazetecinin Osmaniye'nin tarihinden örnek vererek, geçmiş dönemlerde sınırlarının geniş olduğunu ancak sonradan, bu sınırların daraltığını ifade etmesi üzerine de Gül, ''Açıkçası ben detaylarını tam Hükümetle, ilgililerle devletin değerli bürokratları ile konuşmadan burada bir şey söylesem biraz yanıltıcı olur. Sizin bu söylediklerinizi ben tekrar dinlemiş oldum, bununla ilgili talimat vereyim, baksınlar incelensin'' diye konuştu.

Gül, bu konuda yapılacak bir yeni düzenleme söz konusu olabilirse bunların yapılabileceğini ama detayları bilmeden bir şey söylemenin devlet adamlığına yakışmayacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül, bir başka gazetecinin, İspanya'da terörün sona ermesinde geniş katılımlı mitinglerin etkisi olduğunu belirterek, ''Siz de toplumun duruş sergilemesinden söz ettiniz, bu konuda bir çağrınız olacak mı?'' sorusu üzerine de İspanya'da o dönemde çok büyük katliamların olduğunu ve ertesi gün de milyonlarca insanın sokağa çıkarak, bunu telin ettiklerini hatırlattı.

Gül, şöyle devam etti: ''Aslında Türk halkı terörü tamamen hep beraber telin ediyor, nefretle karşılıyor, şiddetle bunun karşısında duruyor ve sağlam bir tavır alıyor. Ama bunu göstermek, bu konuyu, günü, yeri geldiğinde ifadelerle tekrarlamak bunlar çok önemli. Tekrar hatırlatmak çok önemli. Ümit ederim ki bundan sonra herhangi bir terör olayı ile karşılaşmayız. Ama eğer herhangi bir şekilde Allah korusun, arzu etmediğimiz olaylar söz konusu olursa şüphesiz ki bunlar da yapılabilir.''

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çankaya Köşkü'ndeki resepsiyon tartışmalarına ilişkin olarak da ''Bayramı kutladık biliyorsunuz, şimdi geleceğe bakmak gerekir'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...