Gül: Wikileaks tuzağına düşmeyelim

Cumhurbaşkanı Gül, ''Wikileaks tuzağına Türkiye'de kimse düşmesin, enerjimizi boza harcamayalım. Açıklanan belgeler arasında çok yanlış olanlar da yakışıksız olanlar da var. Bu da ABD'li diplomatların çapını gösterir, o kadar'' dedi.

02.12.2010 - 15:01

Kazakistan'daki Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) zirvesine katılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e Türkiye'ye dönüşünde Wikileaks'te yayınlanan belgeler soruldu.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'le birbirlerine güvenlerinin tam olduğunu aktaran Gül, Aliyev'in üzüntüsünü bildirdiğini söyledi.

Bir gazetecinin ''Wikileaks belgeleri ile ilgili ABD'li herhangi bir yetkili ile görüştünüz mü? Herhangi bir özür dilendi mi?'' sorusunu Cumhurbaşkanı Gül, şöyle yanıtladı:

''Biliyorsunuz Dışişleri Bakanımız Ahmet Davutoğlu ABD Dışişleri Bakanı ile görüştü ve açıkça üzüntü ve özürlerini söylediler. ABD Dışişleri Bakanı Kazakistan'da vardı. 'Davutoğlu ile her şeyi konuştuk, her şeyi söyledim' dedi. Bu vesileyle şunu söylemek isterim: Wikileaks tuzağına Türkiye'de kimse düşmesin. Tabii ki her şey yazılacak, herkes okuyacak, takip edecek, ama bunlar kendi iç düzenimizi, iç politikamızı falan gereksiz şekilde enerjilerimizi almasın. Çünkü, buradaki diplomatların, merkezlerine yazdıkları kendi değerlendirmeleri, doğru olanlar da var yanlış olanlar da var, çok yanlış olanlar da yakışıksız olanlar var. Bu da o diplomatların çapını gösterir, o kadar'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...