Gül'den dershane açıklaması

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dershanelerle ilgili yapılan düzenlemeye ilişkin "Kanun yapma sürecinde tartışmalar olabilir. Önemli olan bunun kırgınlıklara ve üzüntülere sebep vermeyecek şekilde yapılması" diye konuştu.

Anadolu Ajansı 22.11.2013 - 12:14

Gül'den dershane açıklaması

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ordu Valiliği'nde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Dershanelerle ilgili yapılan düzenlemeye ilişkin bir soru üzerine Gül, konuyla ilgili düşüncelerini geçen hafta Erzincan ziyaretinde dile getirdiğini hatırlattı.

Kanun yapma süreçleri içerisinde tartışma yaşanabileceğini belirten Gül, "Önemli olan bu tartışmaların kırgınlıklara ve üzüntülere sebebiyet vermeyecek şekilde yapılmasıdır. Herkesin fikrini söylemesi gerekir. Herkesin kendi açısından doğrularını ortaya koyması gerekir. Parlamenter süreç içerisinde, kanun yapılırken de muhakkak ki kanun yapanlar bütün bunları dikkate alacaklardır. Şüphesiz ki hükümet bütün bunları dikkate alacaktır. Sonunda doğrusu neyse onu yapacaklarına inanıyorum" dedi.

Fethullah Gülen'in bu konuyla ilgili kendisinin de aralarında bulunduğu bazı isimlere mektup gönderdiğine ilişkin soru üzerine Gül, "Bu konuyla ilgili söylediklerim bu kadar olsun. Şüphesiz ki bazı sivil toplum örgütlerinin de çeşitli temsilcileri de görüşlerini iletiyorlar. Ben de okuyorum. Ben de bu süreç içerisinde görüşlerimi kanun yapılırken, muhakkak ki yetkililerle paylaşırım" ifadelerini kullandı.

Gül, büyükşehirlerde El Kaide ve PKK bağlantılı örgütlerin eylem yapacağına dair duyumlar olduğu ve bu yönde kendisine istihbari bilgi ulaşıp ulaşmadığının sorulması üzerine, devletin ilgili birimlerinin her zaman teyakkuz halinde olduğunun bilinmesi gerektiğini söyledi.

"Teröre hiçbir şekilde müsamaha gösterilmez. Terör hiçbir şekilde gerekçelendirilemez" diyen Gül, Türkiye'nin terörden kurtulması, istikrarın, kardeşliğin ve barışın hakim olması için bir çalışma yürütüldüğünü vurguladı.

Cumhurbaşkanı Gül, "Bunun değerini bilmek gerekir. Ne kadar çok sıcak ortam içinde olursanız o kadar çok çatışma olur. Ne kadar özgüven içerisinde konuşarak problemlerimizi çözelim derseniz herkes birbirini daha çok anlamaya başlar. Ama bunu bozucu, herhangi bir eylem, herhangi bir saldırı söz konusu olursa da güvenlik güçlerimiz, onların hepsinin talimatı tamdır, gereğini yaparlar ve buna asla müsamaha edilmez" diye konuştu.

Dünyanın çeşitli yerlerinde sivil vatandaşları hedef alan terör saldırıları yaşandığını, Beyrut'ta da geçen günlerde böyle bir saldırının yapıldığını hatırlatan Gül, Türkiye'nin her türlü radikalizm karşısında yer aldığını ve bu konuda çok dikkatli olduğunu kaydetti.

Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugün eğer birisine yapılanı hoş görürseniz yarın o size de yönelir. Onun için Türkiye'nin terörle ilgili pozisyonu tereddütsüz çok sağlamdır. İlkeli ve prensipli bir şekildedir. Bazı ülkelerde Türkiye'nin Suriye'deki terörle bağdaşık grupları desteklediğine veya onlara ortam hazırlandığına dair yazılar görüyorum. Bunlar Türkiye'ye karşı haksızlıktır. Türkiye ne amaçla olursa olsun, kesinlikle terörün her türlüsüne kesinlikle karşıdır. Yeri geldiğinde de kendi ülkemiz başta olmak üzere tedbirleri alır."

İstanbul'da 10 yıl önce, El Kaide saldırıları ile karşı karşıya kalındığını ve büyük kayıplar verildiğine dikkat içeken Gül, "İsmi ne olursa olsun, her türlü terör örgütüne kesinlikle karşıyız. Hiçbir şekilde hoşgörmeyiz" dedi.

30 YIL SONRA İLK CUMHURBAŞKANI
Cumhurbaşkanı Gül, Ordu Valiliği önünde de halka hitap etti.

Ordululara sevgi ve muhabbetlerini sunan, gösterilen sevgiye teşekkür eden Gül, Ordu'ya 30 yılın ardından ilk defa bir cumhurbaşkanının geldiğini belirtti. Gül, "Ordu'ya daha önce siyasi hayatta, hükümette olduğum dönemlerde gelmiştim ama cumhurbaşkanınız olarak ilk defa aranızda olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Ordu'nun da bu uzun aradan sonra bir cumhurbaşkanını ağırlama heyecanını da görüyorum" diye konuştu.

Gül, Karadeniz'in Türkiye'nin en yeşil, en güzel ve cennet bölgeleri olduğunu ifade ederek, Ordu'nun da Karadeniz bölgesi içinde müstesna yeri bulunduğuna işaret etti. Ordu'nun fındığı, güzelliği, halkının çalışkanlığı, içinden çıkartığı değerli siyasetçiler, devlet adamları, yazarlar, edebiyatçılar, fikir insanları, sanatçılar ve alimlerle çok ayrı bir yeri olduğuna dikkati çekerek, böyle bir ili cumhurbaşkanı olarak ziyaret etmekten çok büyük bir mutluluk duyduğunu söyledi.

GÜL YAPRAKLARIYLA KARŞILANDI
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Samsun'dan karayolu ile geldiği Ordu'nun Ünye İlçesi’nde kırmızı gül yaprakları ile karşılandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...