Gül'den İsrail'e mesajlar

Filistin lideri Abbas'la görüşen Cumhurbaşkanı Gül, ''İsrail ile ilişkilerin normalleşmesi için Türkiye'nin beklentileri açıktır'' dedi.

06.12.2010 - 16:08

Gül'den İsrail'e mesajlar

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'yi ziyaret eden Filistin lideri Mahmud Abbas ile biraraya görüştü. İki lider görüşmenin ardından basının karşısına çıktı.

Ortadoğu'da arzu edilen barışın tesis edilmesi için başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devleti kurulması gerektiğini vurgulayan Gül, şöyle konuştu:

''Eylülde başlayan barış görüşmelerini kuvvetli şekilde desteklediğimizi açıklamıştık. Barış görüşmelerinin devam etmesi için İsrail'in yeni yerleşim yerlerinden, evlerin yıkımından vazgeçmesi ve olumlu havaya girmesi elzemdir. Kudüs'ün statüsüne çok dikkat etmek gerekir. Binlerce yıl farklı dinleri bünyesinde oluşturan Kudüs'ün kimliğini ve kültürünü değiştirici çalışmalardan bir an evvel vazgeçmek gerekmektedir.

Gazze'deki bir buçuk milyon insanın hayat şartlarının iyileştirilmesi için ablukanın kaldırılması, yardımların kolay ulaşması için İsrail'in yeni politika tayin etmesi gerekiyor. Türkiye'nin Filistin'le yakın işbirliği ve dayanışması sürecek, Türkiye ve Türk halkı bağımsız Filistin devleti için her türlü desteği vermeye, sosyal ve ekonomik yardımlara devam edecek.''

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Gül, İsrail'le orman yangını sonrası eriyen buzlar ve Cenevre'de gerçekleşen temasla ilgili ''İsrail ile ilişkilerin normalleşmesi için Türkiye'nin beklentileri açıktır'' dedi.

BREZİLYA VE ARJANTİN'E ÖVGÜ
Türkiye'nin Filistin devletini daha önce tanıdığını hatırlatan Gül, Brezilya ve Arjantin'in de Filistin'i tanımasının memnuniyet verici olduğunu dile getirdi. Gül, ''Ortada bir Filistin devleti gerçeği var. Bağımsız Filistin devletini bizim tanıdığımız gibi herkesin tanımasını bekleriz. Nihai amaç; bağımsız bir Filistin devleti kendi toprakları üzerinde kurulacaktır ve yaşayacaktır. Bu fikrimizi herkesle paylaşıyoruz ve teşvik ediyoruz'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...