Gül'den kriz yorumu: Acil reform!

Cumhurbaşkanı Gül, Ankara'daki yargı kriziyle ilgili "Olup bitenler üzüntü verici, bu bir kısır döngüdür ve bu süreçten acil çıkmamız gerekir. AB kriterleri uygulanmalı" dedi.

18.02.2010 - 13:18

Gül'den kriz yorumu: Acil reform!

Yüksek yargı ve hükümet arasındaki krize Çankaya Köşkü'nden de yorum geldi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, gazetecilerin sorusu üzerine "Olup bitenler çok üzüntü verici, acil bir yargı reformuna ihtiyacımız var" dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, şu açıklamayı yaptı:

''Bu bir fasit dairedir aslında, kısır bir döngüdür. Bundan Türkiye'nin süratli bir şekilde çıkması gerekir. Bunun için yapılması gereken şey de gayet açıktır; çok süratli bir yargı reformu yapmak gerekir. Ama burada hemen dikkatinizi çekerim, yargı reformu yapılırken bu çıkmaz sokak ya da kısır döngü daha çok derinleştirici bir şekilde olmamalıdır. Daha çok politize olucu, daha çok tartışıcı ve daha çok kutuplaşıcı bir şekilde asla olmamalıdır. Buna kesinlikle fırsat verilmemelidir.

Ama o zaman bu nasıl yapılacaktır? Gayet açıktır. Türkiye AB ile tam üyelik müzakereleri yapan bir ülkedir. Bu konuda AB'nin müktesebatı, kriterleri ve standartları Türkiye tarafından süratli bir şekilde üstlenilmelidir. Bu konuda aslında bütün partilerimizin ön yargısız bir işbirliği içine girmesi çok önemlidir.

Bu yeni bir kutuplaşma, yeni bir mücadele alanı asla olmamalıdır. O zaman ülkemize zarar verir. Çünkü adalet, yargı, hukuk konusu daima objektif kriterler içerisinde ve en yüksek standartlarda yapılmalıdır ve bunun için de müzakere eden, üyelik müzakereleri sürdüren bir ülke olarak AB standartlarını süratli bir şekilde üstlenmemiz gerektiği kanaatindeyim.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...