Gül’den Obama’ya tebrik mektubu

İkinci kez ABD Başkanı seçilen Barack Obama’ya mektup gönderen Cumhurbaşkanı Gül, iki ülke arasındaki "model ortaklık"a vurgu yaptı.

Anadolu Ajansı 07.11.2012 - 10:54

Gül’den Obama’ya tebrik mektubu

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yeniden ABD Başkanı seçilen Barack Obama’ya kısa bir telgraf yerine uzun bir kutlama mektubu gönderdi.

Cumhurbaşkanı Gül, mektubuna ''Sayın Başkan, değerli dostum'' diyerek başladı.

Mektubunda, Obama'nın geride kalan 4 yıllık ilk dönemine işaret eden Cumhurbaşkanı Gül, ''ABD ve dünyanın zorlu ekonomik sınamalarla mücadele ettiği kritik bir dönemde mühim bir vazife yerine getirdiniz. Ekonomik büyümeyi temin, yeni istihdam yaratma ve yeni nesillere daha iyi bir gelecek için sergilediğiniz liderliğin her zaman takdir edileceğine eminim'' değerlendirmesinde bulundu.

Barack Obama'nın ilk döneminde Türkiye ile ABD ilişkilerinin geliştiğini ve iki ülke arasındaki bağların daha da kuvvetli hale geldiğini ifade eden Gül, mektupta ''Önümüzdeki dönemde de ilişkilerimizin özellikle ekonomik ve ticari boyutunun güçlendirilmesi konusunda sizinle aynı vizyonu paylaştığımızı teyit etmekten memnuniyet duyuyorum'' ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Gül, iki ülke arasındaki ilişkilerin sadece ikili açıdan değil bölgesel ve küresel açıdan da taşıdığı önemi vurgulayarak, bunun Balkanlar, Orta Asya, Kuzey Afrika, Kafkaslar, Orta ve Güney Asya gibi geniş bir bölgenin barış, istikrar ve güvenliğine katkıda bulunacağını kaydetti.

Gül, mektubunda ''Çok boyutlu ilişkilerimizdeki olumlu hava ve model ortaklığımızı her alanda muhafaza etmeye kararlıyız'' ifadesiyle düşüncelerini aktardı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...