Gül'den 'Sendikalar Yasası'na onay

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'deki sendikaların tepki gösterdiği ve Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu'nun kendisine 'veto' çağrısı yaptığı 'Toplu İş Sözleşmesi Kanunu'nu onayladı.

06.11.2012 - 19:23

Gül'den 'Sendikalar Yasası'na onay

Köşk'ten akşam saatlerinde bir onay haberi geldi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 'Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu'nu onayladı.

Türk-İş ve DİSK'in yanı sıra dünyanın en önemli sendikal örgütlenmesi olan 'Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu' da Abdullah Gül'e bir mektup yazarak yasayı 'veto' etmesini istemişti.

TBMM Genel Kurulu'ndan 18 Ekim'de geçen yasa, bir işçi sendikasının kurulu bulunduğu işkolunda çalışan işçilerin en az yüzde 3'ünün üyesi bulunması şartıyla toplu iş görüşmesi yapabilmesini öngörüyor.

Yasayla birlikte 650 bin işçinin toplu iş sözleşmesi yapma engeli ortadan kalkmış oldu. Tasarıda yapılan bazı düzenlemelerle de yüzde 10 olan işkolu barajı, Genel Kurul'daki görüşmeler sırasında, muhalefetin itirazı üzerine yüzde 3'e düşürüldü.

Ancak geçiş kademeli olarak yapılacak. Edinilen bilgiye göre ilk yıl baraj konmayacak ve 4 yılın sonunda baraj, belirlenen düzeye gelecek.

İşletmede birden çok sendikanın yüzde 40 veya fazla üyesi varsa, toplu iş sözleşmesi yapma hakkı başvuru tarihinde en çok üyeye sahip olan sendikanın olacak.

2 BİN ÜYE ŞARTI KALKTI
Yeni kanuna göre ayrıca, sendikanın toplu iş sözleşmesi yapmaya yetkili olması için '2 bin üyesinin bulunması' şartı aranmayacak.

İŞKOLU 20'YE DÜŞTÜ
İşkolu sayısını da 28'den 20'ye düşüren yasayla, sendikaya üye olma yaşı da 16'dan 15'e indirildi.

Cumhurbaşkanı'nın onayından sonra Başbakanlık'a gönderilen yasa, Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından yürürlüğe girecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...