Gülen için yakalama kararı

İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Fethullah Gülen hakkında yakalama kararı çıkartılması talebini kabul etti. Savcılık, Fethullah Gülen hakkında yakalama kararı talep etmişti.

Haberler - Anadolu Ajansı 19.12.2014 - 23:37

Gülen için yakalama kararı

İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği, Fethullah Gülen hakkında yakalama kararı çıkarılmasına hükmetti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, İstanbul merkezli ''paralel yapı'' soruşturması kapsamında, şüpheli Fethullah Gülen hakkında yakalama kararı çıkarılmasını talep ettiğini duyurmuştu.

Soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, 18 Aralık 2014'te, Sulh Ceza Mahkemesi'ne gönderdiği yazıda, ''Kamuoyunda hizmet hareketi olarak bilinen medya, ekonomi ve bürokrasi alanlarında kanun ve nizamlara aykırı yapılandığı değerlendirilen suç örgütünün lideri olan şüpheli Fethullah Gülen'in, 1998 yılında yurt dışına çıktıktan sonra bir daha ülkeye dönmediği'' ifadelerinin yer aldığı kaydedildi.

Talep yazısında, halen Amerika'da yaşadığı belirtilen Gülen'in, ''Soruşturma kapsamında suç işlediğine dair yeterli somut bulgulara ulaşıldığı ve uzun süreden beri yurt dışından olması nedeni ile kendisine ulaşılmasının mümkün olmadığı'' ifade edildi. Yazıda, bu nedenlerle şüpheli Gülen hakkında, CMK'nın 94. maddesi uyarınca yakalama emri düzenlenmesi talep edilmişti.

Sayfa Yükleniyor...