''Adalet Bakanlığı Fethullah Gülen'le ilgili kırmızı bülten yayınlayacak''

ABD'de yaşayan Fethullah Gülen'in iade edilmesi gerektiğini vurgulayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ''Adalet Bakanlığımız kırmızı bülten yayınlayacak" dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 05.02.2015 - 15:22

''Adalet Bakanlığı Fethullah Gülen'le ilgili kırmızı bülten yayınlayacak''

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yaklaşık 3 yıl önce hayatını kaybeden annesi Fatma Çavuşoğlu için okutulan mevlit için geldiği memleketi Alanya'da, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, "Fethullah Gülen'in yeşil pasaportunun iptali söz konusu, bu konuyla ilgili ABD Dışişleri Bakanlığına bir müracaatta bulunuldu mu?" sorusu üzerine Bakan Çavuşoğlu, Fethullah Gülen'in pasaportunun zaten iptal edildiğini ve konuyla ilgili de ABD'de ilgili makamlara bilgi verildiğini söyledi.

''ADALET BAKANLIĞIMIZ KIRMIZI BÜLTEN YAYINLAYACAK''

Çavuşoğlu, Adalet Bakanlığının kırmızı bülten yayınlayacağını ve ondan sonraki sürecin hukuki belgeler üzerinden işleyeceğini ifade etti.

Basın mensuplarının, "Kırmızı bültenle arandığı zaman iadesi gerekiyor mu?" sorusu üzerine Çavuşoğlu, "Tabii ki iade edilmesi gerekiyor. Zaten (ABD ile) aramızda da anlaşma var, uluslararası hukuk var, uluslararası sözleşmeler var. ABD ile de hem kendi aramızda anlaşma var hem de bugüne kadar bu anlamda işbirliğimiz var" diye konuştu.

"İade edildiği zaman hukuku süreç nasıl işleyecek?" sorusu üzerine Bakan Çavuşoğlu, kendisinin Dışişleri Bakanı olduğunu, yargı süreciyle ilgili soruların Adalet Bakanlığına sorulması gerektiğini kaydetti.

Sayfa Yükleniyor...