Güler: Askerliklerini tamamlayacaklar

İçişleri Bakanı Muammer Güler, PKK’nın aylar sonra serbest bıraktığı 8 kişi arasında bulunan 6 askerin, yarım kalan vatani görevlerini tamamlayacaklarını söyledi. Bakan Güler, “Askerliklerinin kesintiye uğrayan bölümden sonrasını tamamlayacaklar” dedi.

14.03.2013 - 11:02

Güler: Askerliklerini tamamlayacaklar

İçişleri Bakanı Muammer Güler, aylarca PKK’nın elinde tutulduktan sonra dün serbest bırakılan kamu görevlileriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Teslim alınma sürecinde sorun yaşanmadığını belirten Güler, “Kamu görevlileri herhangi bir aksaklığa yol açılmadan teslim alınmıştır. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Bakan Muammer Güler, kamu görevlilerinin, kesintiye uğrayan görevlerine kaldıkları yerden devam edeceğini dile getirdi.

Güler, şunları söyledi:

“Askeri mevzuata göre komutanları da takdir edecek. Elbette kesintiye uğrayan bölümünden sonrasını tamamlayacaklardır. Bu, askeri makamların işidir, bizim işimiz değildir.

Kaymakam adayı ve polis o dönemdeki yaşadıkları sıkıntılarını, etkilerini atmalarını bekliyoruz. Dinlenmeleri için biraz izin verelim. TSK da onlara bir süre izin vermiş olmalıdır. Kolay değil; uzun bir süre kötü koşullarda, ailelerinden ayrı sıkıntılı bir dönem geçirdiler.”

Herkesi barış sürecine destek varmaya çağıran Güler, şu ifadeleri kullandı:

“Kamu görevlilerinin teslim edilmeleri ne kadar insaniyse kaçırılmaları da insanlık dışı, hak ihlali, özgürlük kısıtlaması ve terör eylemidir. Bundan sonra bu çözüme katkıda bulunanların siyasi parti olsun, vakıf olsun, sivil toplum kuruluşu olsun; terörist eylemlere, silahlı mücadeleye karşı tavırlarını sürdürmeliler, silahların bırakılması konusundaki çabalarını sürdürmelidirler. Çözüm sürecine katkı bulunulacaksa asıl katkının bu alanda yapılacağına inanıyorum.”

Sürecin kimsenin şartlı beklentilerini karşılamaya yönelik olmadığını ifade eden Güler, ''Çözüm sürecinde genel çerçeveyi koyduk, milli birlik ve kardeşlik kapsamında herkesi kucaklayacak, ülke geleceğinin daha huzurlu, barış içinde sürdürülebileceği bir ortamı yaratmak. Yoksa bu birilerinin şartlı beklentilerini karşılamaya yönelik değildir. Herkesi ilgilendiren, herkesi kucaklayan bir süreç olacaktır. Herkesin eylemleriyle, sözleriyle katkıda bulunmaları gerekir'' dedi.

BAŞBAKAN'DAN GEÇMİŞ OLSUN TELEFONU
Öte yandan Başbakan Erdoğan, serbest bırakılan kamu görevlilerini aradı ve "geçmiş olsun" dileklerini iletti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...